Firma, która w ciągu ostatnich 24 miesięcy zrealizowała m.in. tak ciekawe projekty, jak budowa wolontariatu pracowniczego czy otworzenie klasy patronackiej, mając za partnera Izbę Gospodarczą "Wodociągi Polskie", do stolicy Wielkopolski zaprosiła dyrektorów przedsiębiorstw wod-kan, dyrektorów i specjalistów marketingu i CSR, dyrektorów i specjalistów ds. HR oraz osoby zainteresowane tematem CSR, chcące rozwijać potencjał swojej firmy w tym zakresie.

Cieszę się, że zaryzykowaliście Państwo i przyjechaliście na pierwszą wodociągową konwencję CSR-ową w Polsce – powitał gości Paweł Chudziński, prezes Aquanet SA. Jako że spotkanie w dużej mierze pod względem merytorycznym opierało się na doświadczeniach poznańskiej spółki, Chudziński podkreślił: Omówimy to, co nam się udało, i to co nam się nie udało. Wiele nam się nie udało – i to jest pewnie najciekawsze.

Uczestnikom spotkania zaproponowano dwa inspirujące wykłady, słuchacze mogli też wziąć udział w dwóch panelach dyskusyjnych. Wydarzenie zainaugurowało wystąpienie Łukasza Smolarka z White Leaf, pt. Woda – Trendy CSR. Nowości, technologia, praktyki. Omówienie trendownika. Kolejnym punktem programu był panel dyskusyjny: Znaczenie CSR w rozwoju gospodarki, ekonomii i odpowiedzialnego społeczeństwa. Udział wzięli w nim następujący goście: Dominika Król (Urząd Miasta), Magdalena Brzezińska (Grupa Żywiec), Paweł Chudziński (Aquanet), Jakub Sobczak (Polak Potrafi) oraz dr hab. Damian Józefiak (Uniwersytet Przyrodniczy). Debatę moderowała Joanna Rubin z NewMoon Marketing.

Kolejna dyskusja dotyczyła tematu Wolontariat – dobra praktyka pełna wyzwań. Wypowiedzieli się podczas niej Wioletta Bogusz (Zupa na Głównym), Agnieszka Kaczmarek (Aquanet), Ewa Gałka (PISOP), a także Dorota Raczkiewicz (Drużyna szpiku). Ponownie rozmowę prowadziła Joanna Rubn.

Na koniec wystąpił Szymon Hołownia, gość specjalny, z prezentacją pt. Jak budować biznes, który buduje świat. Krytyczne znaczenie CSR w ratowaniu pokolenia naszych wnuków przed ekologiczną i będącą efektem społecznych nierówności zagładą. Jak tłumaczył: Teraz nie walczymy z głodem czy z wojną, zrzucając pakiety pomocowe czy budując studnie – zaczynamy od pracy z ludźmi, którzy są ofiarami danego zjawiska. Próbujemy zgromadzić, człowiek po człowieku, pewien rodzaj masy krytycznej, która sprawi, że rzeczywiście ci ludzie, którzy zostali uratowani, będą żyć inaczej, świadomiej i głębiej budować ten świat.

Społeczna odpowiedzialność biznesu, czyli CSR, to taka strategia zarządzania, dzięki której inwestycje w zasoby ludzkie, ochronę środowiska czy relacje z otoczeniem przyczyniają się nie tylko do wzrostu konkurencyjności danego przedsiębiorstwa i jego zysków, ale też do kształtowania warunków dla zrównoważonego rozwoju społecznego i ekonomicznego. Polskie firmy, w tym przedsiębiorstwa wod-kan, działają już od dawna w tym kierunku – jednak tylko dzięki organizacji takich spotkań i dyskusji będą to mogły robić bardziej świadomie, a co za tym idzie: bardziej efektywnie.

Przeczytaj także: Branża inżynieryjna też może pomagać