• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Ruszają rejsy po Zbiorniku Dobczyckim. Jezioro jest zwykle niedostępne

Opublikowano: 08-08-2019 Źródło: MPWiK Kraków, TVP Kraków, Wody Polskie Kraków

Wodociągi Miasta Krakowa codziennie wodę dostarczają dla około 1,3 mln mieszkańców aglomeracji. Duża część z niej czerpana jest ze Zbiornika Dobczyckiego, oddalonego o około 20 km od stolicy Małopolski. Jezioro, poza koroną zapory, na co dzień nie jest dostępne dla celów rekreacyjnych. W najbliższym czasie to się zmieni, ponieważ wodociągowa spółka, wspólnie z Wodami Polskimi oraz Gminą Dobczyce, zaczyna organizować edukacyjne rejsy po Zbiorniku Dobczyckim.


Fot. krakow.wody.gov.pl Fot. krakow.wody.gov.pl
  • Rejsy po Zbiorniku Dobczyckim dopiero ruszają, a już cieszą się olbrzymim zainteresowaniem
  • Jezioro znajduje się między Dobczycami a Myślenicami
  • Po zbiorniku będzie pływać specjalnie przygotowany statek

W trakcie rejsów po Zbiorniku Dobczyckim, naszym najcenniejszym zasobie, będziemy opowiadać o wodzie, o naszych instytucjach, o znaczeniu wody i o zaopatrzeniu w nią całej aglomeracji krakowskiej, czyli około 1,3 mln mieszkańców – powiedział na antenie TVP Kraków Piotr Ziętara, prezes Wodociągów Miasta Krakowa. Po jeziorze będzie pływać specjalnie przygotowany statek, któremu nadano imię „Kraków”. To jednostka w pełni bezpieczna dla jeziora, nie zanieczyszcza wody podczas rejsu. Natomiast z tyłu głowy trzeba mieć ten jeden element: woda z tego zbiornika czerpana jest do procesów uzdatniania, pijemy ją z kranów. Reklamowana jest jako dobra woda prosto z kranu, czyli przede wszystkim to bezpieczna i zdrowa woda – dodał prezes Ziętara.

Jezioro Dobczyckie do użytku oddane zostało w 1986 r., ma ponad 1000 ha powierzchni, gromadzi 120 mln m³ wody. Średnia głębokość wynosi około 11 m. To zbiornik zaporowy (retencyjny) powstały poprzez spiętrzenie wód Raby zaporą o 30 m wysokości i 617 m długości. Poza zapewnieniem poboru wody, inne funkcje zbiornika to: ochrona przed powodzią doliny Raby oraz wyrównanie przepływów w tej rzece. Częścią całego kompleksu jest także m.in. elektrownia, do której woda doprowadzana jest sztolnią wydrążoną w masywie Góry Zamkowej o długości 131 m i średnicy 2,2 m. Moc instalowana elektrowni wynosi 2,5 MW, a średnia roczna produkcja energii – 9,6 GWh.

Fot. Paweł Stożek/dobczyce.pl Fot. Paweł Stożek/dobczyce.pl

Podczas rejsów będzie można dokładnie poznać historię zbiornika, jego funkcje, a także znaczenie obiektów hydrotechnicznych. Bardzo ciekawym punktem na mapie zbiornika jest również gospodarstwo rybackie zarządzane przez Wody Polskie. Racjonalna gospodarka rybacka prowadzona na Zbiorniku Dobczyckim, która polega na odłowach ryb roślinożernych przy jednoczesnym zarybianiu rybami drapieżnymi, przyczynia się do poprawy jakości wody pitnej w zbiorniku – mówi Małgorzata Sikora, dyrektor krakowskiego oddziału Wód Polskich, który na obszarze tego kompleksu zarządza obiektami hydrotechnicznymi, jak zapora, obwałowania czy elektrownia wodna.

Rejsy po Zbiorniku Dobczyckim, każdy po około godzinie, będą odbywać się w weekendy do końca lata, a jeśli aura pozwoli, być może także jesienią. Inicjatywa budzi tak duże zainteresowanie, że wszystkie miejsca na najbliższą sobotę i niedzielę (10–11 sierpnia br.) zostały już zarezerwowane. Zapisy na kolejne rejsy odbywają się pod nr tel. +48 12 37 21 753.

Przeczytaj także: Najwyższe zapory wodne w Polsce

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia

Powiązane

Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.