Nowelizacja ustawy wykonuje prawo Unii Europejskiej (UE), a posłowie podkreślają, że przyjmowane są tak naprawdę poprawki biura legislacyjnego, w większości o charakterze redakcyjnym i doprecyzowującym.

Ponadto przyjęto poprawkę, która przesuwa o sześć lat, z 31 grudnia 2020 r. na 31 grudnia 2026 r. termin wejścia w życie przepisów dotyczących stosowania przez podmioty do tego zobowiązane przyrządów pomiarowych umożliwiających pomiar ilości pobranej wody oraz ilości ścieków odprowadzanych do wód lub do ziemi. Jak przekazała przewodnicząca komisji, Dorota Arciszewska-Mielewczyk, związane jest to z potrzebą zebrania i zabezpieczenia na ten cel w budżecie Wód Polskich odpowiednich środków i zapewni odpowiedzi czas na przeprowadzenie postępowania przetargowego na zakup przyrządów pomiarowych.

Ministerstwo Gospodarki Morskiej i Żeglugi Śródlądowej podało, iż Wody Polskie przejmą uprawnienia właścicielskie Skarbu Państwa nad śródlądowymi drogami wodnymi o szczególnym znaczeniu transportowym.

Dzięki nowym regulacjom wprowadzone zostaną też rozwiązania usprawniające postępowania administracyjne. Uszczegółowione zostaną wymogi dotyczących wydawania zgód wodnoprawnych, a także decyzji: określających charakter wód, ustalających linię brzegu, zwalniających z zakazów obowiązujących na obszarach szczególnego zagrożenia powodzią.

Nowe przepisy mają pozwolić także na dokładniejsze badanie stanu wód morskich według wystandaryzowanych kryteriów metodologicznych. W projekcie znowelizowanej ustawy zapisano m.in., że działalności służb państwowych: Państwowej Służby Hydrologiczno-Meteorologicznej, Państwowej Służby Hydrogeologicznej i Państwowej Służby ds. Bezpieczeństwa Budowli Piętrzących będzie finansowana z budżetu państwa, a nie, jak jest obecnie, przez Wody Polskie.

Przeczytaj także: Długość sieci wod-kan w Polsce – najnowsze dane