Chemiczne środki uzdatniania wody

Większość czynników, które warunkują niewłaściwą jakość wody przemysłowej, to pierwiastki i związki oraz cząsteczki organiczne. Jedne z nich mają zdolność do rozpuszczania się w wodzie i w efekcie tworzą roztwór. Inne utrzymują się w niej w postaci zawiesiny, którą w prosty sposób można odfiltrować. Dlatego wszystkie systemy uzdatniania wody są wyposażone w filtry. Oddzielenie pozostałych zanieczyszczeń nie jest już takie proste, gdyż rozpuszczone w wodzie, są niemożliwe do wyodrębnienia metodami mechanicznymi. Alternatywą dla nich jest chemia. Preparaty chemiczne powstają na bazie aktywnych związków. Wchodzą one w reakcje ze składnikami roztworu wodnego i wiążą niektóre składniki lub zmieniają ich wzajemne proporcje. W efekcie woda przemysłowa jest bardziej miękka lub ma bardziej zasadowy charakter. Takie zmiany składu roztworu wodnego przyczyniają się do wyeliminowania problemów z osadzaniem kamienia w kotłach lub rurociągach. Wśród powszechnie stosowanych preparatów do kondycjonowania wody znajdują się między innymi:

  • środki odtłuszczające;
  • środki do usuwania osadów węglanu, tlenków żelaza;
  • środki do czyszczenia żywic;
  • środki do usuwania osadów biologicznych, biocydy;
  • odkamieniacze;
  • środki pasywujące;
  • inhibitory korozji do wody.

Zapobieganie korozji

Rdzewienie metalowych elementów instalacji, w których znajduje się woda przemysłowa, jest jednym z największych problemów każdego zakładu. Wykorzystanie czynnika roboczego o niewłaściwym składzie powoduje nie tylko odkładanie się kamienia. Wytworzone w wodzie jony sprzyjają powstawaniu reakcji z cząsteczkami metalu i w efekcie wewnętrzna powierzchnia rur rdzewieje. Naturalną konsekwencją tego procesu jest uszkodzenie instalacji. Zależnie od cech środowiska są różne rodzaje korozji. Do najczęściej występujących jest zaliczana korozja tlenowa. Sposobem na ograniczenie destrukcji materiału jest kondycjonowanie wody za pomocą specjalnych środków chemicznych. Preparaty antykorozyjne to zarówno inhibitory rdzy anodowe oraz katodowe, jak i środki pasywujące. Ich działanie polega na zmianie proporcji jonów dodatnich lub ujemnych, a także na wytworzeniu warstwy ochronnej na powierzchni metalu. Zastosowanie inhibitora korozji w systemie chłodzącym czy w instalacji C.O. przedłuża ich sprawność o wiele miesięcy, ograniczając awarie i kosztowne przestoje.

Biocydy i ich zastosowanie w przemyśle

Podczas, gdy inhibitor korozji do instalacji C.O. chroni metal przed utlenianiem, czynniki biologiczne wymagają zastosowania preparatów innego typu. Są nimi biocydy. Jest to grupa związków naturalnych lub syntetycznych, których działanie powoduje niszczenie szkodliwych organizmów. Stosowanie biocydów wymaga wyjątkowej ostrożności oraz precyzyjnej wiedzy z uwagi na to, że niektóre z nich unicestwiają także dobre bakterie. Drobnoustroje różnego pochodzenia mogą mieć negatywny wpływ nie tylko na stan instalacji, ale też na zdrowie ludzi. Przykładowo woda przemysłowa zanieczyszczona legionellą, wykorzystana do mycia produktów rolnych przed ich przetworzeniem, jest pierwszym krokiem do epidemii. Biocydy mają szerokie zastosowanie w uzdatnianiu wody ze względu na to, że są też rozbudowaną grupą preparatów. Znajdują się wśród nich biocydy:

  • utleniające i nieutleniające,
  • szybkiego lub opóźnionego działania,
  • szerokim spektrum i dedykowane konkretnym zanieczyszczeniom (np. algi),
  • preparaty do oczyszczania szokowego i do stosowania w długim okresie.

Hydro-x – środek do korekcji wody

Jedną z częściej wykorzystywanych w przemyśle instalacji wodnych jest system grzewczy. Składają się na niego obieg wody ciepłowniczej oraz kocioł, który ją podgrzewa. Zarówno rurociąg, jak i urządzenie grzewcze są narażone na szkodliwe działanie związków zawartych w niekondycjonowanej wodzie. Podstawową ochronę zapewnia im inhibitor korozji stali, ale nie zawsze jest on wystarczający. Specjalnie do zabezpieczania wnętrza takich instalacji wyprodukowano preparat Hydro-x. Jest on nie tylko środkiem chemicznym o konkretnym działaniu, ale całym procesem uzdatniania wody kotłowej. Zaletą opracowanego przez Duńczyka preparatu jest połączenie dwóch aspektów ochrony. Z jednej strony Hydro-x działa jako inhibitor korozji, z drugiej – jako odkamieniacz. Efektem stosowania tego środka jest produkcja czystej, neutralnej pary. Wśród wielu innych zalet preparatu do uzdatniania wody w firmach można też wymienić skład oparty na naturalnych komponentach oraz elastyczność działania. Ta druga oznacza wysoką skuteczność w warunkach zmienności parametrów fizykochemicznych wody przemysłowej. O efektywności Hydro-x może świadczyć fakt, że jest on obecnie stosowany w 80% duńskich kotłów parowych i w 50% instalacji ciepłowniczych.

BP Serchem oferta dla zakładów przemysłowych

Przemysłowe stacje uzdatniania wody są stałym elementem większości zakładów w branżach cieplno-energetycznej, hutniczej, motoryzacyjnej, spożywczej i wielu innych. Każda z nich ma inne wymagania odnośnie składu i jakości wody przemysłowej. Dlatego wymagają też specjalistycznych urządzeń i preparatów do korekcji jej parametrów. Kondycjonowanie wody to dziedzina, w której specjalizuje się firma BP Serchem. Dostarcza ona zarówno kompletne stacje oraz systemy uzdatniania wody, jak i filtry, pompy dozujące, lampy UV czy zbiorniki na chemikalia. Bogata jest też oferta preparatów chemicznych, wśród których znalazły się zarówno inhibitory korozji, jak i biocydy czy preparat Hydro-x. BP Serchem świadczy również usługi, które obejmują montaż systemów uzdatniania wody oraz jej bezpośrednie oczyszczanie i kondycjonowanie.