Odpowiedzi na to pytanie szukali uczestnicy szkolenia dla kadry zarządzającej przedsiębiorstwami wodociągowo-kanalizacyjnymi pt. „Aktualne aspekty prawno-techniczne w zakresie prawidłowej budowy i eksploatacji sieci wodociągowych oraz kanalizacyjnych”, zorganizowanego w Szklarskiej Porębie, w dniach 24–26 września br. przez Centrum Badań i Certyfikacji sp. z o.o.

Gości przywitał dr inż. Dariusz Zwierzchowski, prezes Centrum, który później przedstawił kwestię standaryzacji badań laboratoryjnych niezbędnych do oceny prac renowacyjnych w technologii CIPP (ang. Cured in Place Pipe). Wśród prelegentów otwierających szkolenie znaleźli się: dr hab. inż. Paweł Popielski, prof. PW, który omówił kwestię diagnostyki i oceny stanu technicznego oraz monitoring kolektorów ściekowych; dr inż. Beata Nienartowicz, która podjęła temat wymiarowania wykładzin do renowacji rurociągów oraz radca prawny Radosław Harasim z kancelarii Inter Med Consulting s.c. Radca szeroko opisał problematykę opracowania dokumentacji projektowej i nadzoru nad prawidłową realizacją zamówienia publicznego finansowanego z funduszy UE w kontekście wyboru przez zamawiającego, projektanta i inżyniera kontraktu oraz zakresu ich obowiązków, uprawnień i odpowiedzialności. Jako że temat ten jest niezwykle ważny dla całej branży, wystąpienie wywołało gorącą dyskusję.

W dalszej części spotkania zajęto się kwestiami awaryjności i zapewnienia trwałości obiektów infrastruktury podziemnej. Piotr Dańczuk oraz Ewa Krzemińska przedstawili referat na temat tego, jak zminimalizować ryzyko wystąpienia awarii sieci wod-kan w kontekście nowoczesnych systemów infrastruktury podziemnej z polietylenu (PE) oraz ich parametrów jakościowych w zakresie zastosowań praktycznych. Tomasz Szczepański omówił sposoby zapewnienia trwałości sieci z uwzględnieniem zagrożeń korozyjnych, diagnostyki, technologii naprawy i zabezpieczeń, a Mariusz Staszak zaprezentował uniwersalne rozwiązania DUOFIT do naprawy uszkodzonych rurociągów pracujących pod ciśnieniem oraz MULTIGRIP jako połączenia zabezpieczone przed przesunięciem dla większości rur dostępnych na rynku.

Ostatnia sesja szkoleniowa obejmowała prezentację wyrobów bazaltowych EUTIT w kanalizacji, przeprowadzoną przez Wojciecha Kozłowskiego, oraz referat dotyczący mechanicznego czyszczenia przewodów wodociągowych, o czym mówił Bogusław Wójtowicz.

Szkolenie zorganizowane przez CBiC było prowadzone w małej grupie, dla większego komfortu uczestników i pobudzenia dyskusji. Cel ten został osiągnięty – uczestnicy mieli okazję pogłębić swoją wiedzę, wziąć w udział w ożywionych branżowych dyskusjach i poznać sprawdzone metody i produkty, służące prawidłowej eksploatacji sieci wod-kan. Mieli również okazję odetchnąć od pracy, wybierając się wraz z organizatorami nad wodospad Szklarki.

Patronat medialny nad wydarzeniem objęły m.in. portal inzynieria.com oraz kwartalnik „Inżynieria Bezwykopowa”.