Partnerzy portalu

Pompy wirowe – co to jest, jak działają i gdzie się je stosuje?

Opublikowano: 11-02-2020 Źródło: Źródło zewnętrzne
SPONSOROWANE
Autor
gaa.com.pl

Pompy wirowe czy też wirnikowe to nic innego, jak maszyny wirujące, mające na celu transport cieczy. Stosuje się je w wielu dziedzinach przemysłu i gospodarki.


Źródło: GAA Źródło: GAA

Czym są pompy wirowe?

Pompy wirowe to urządzenia, zaliczane do działu maszyn wirnikowych, których celem jest zwiększenie tak zwanego krętu cieczy. Tego typu pompy są wyposażone w obracający się wirnik, który przekazuje energię cieczy znajdującej się wewnątrz pompy. Podczas tego procesu energia ciśnieniowa, zamieniana jest w kinetyczną. Przyrost energii zależy przede wszystkim od dwóch rzeczy, a mianowicie samej konstrukcji wirnika, jak i prędkości, z którą się on obraca.

Przemysłowe pompy wirowe, chemoodporne. Fot. GAA – Lobex

Przemysłowe pompy wirowe, chemoodporne. Fot. GAA – Lobex

Rodzaje pomp wirowych

Na rynku znajdziemy różnego rodzaju pompy wirowe. Dzieli się je na dwie grupy: krętne (odśrodkowe, helikoidalne, diagonalne i śmigłowe) i krążeniowe (bocznokanałowe, z pierścieniem wodnym i peryferalne). Konstrukcyjnie dzielą się także ze względu na sposób montażu i tu znajdziemy pompy pionowe, poziome, zanurzalne, zatapialne

Gdzie stosuje się pompy wirowe?

Pompy wirowe z założenia nadają się przede wszystkim do transportu cieczy czystych, jak i z zawiesinami, a także lepkich i z zawartością gazu. Dzięki swojej ogromnej wszechstronności i naprawdę szerokiemu zastosowaniu, tego rodzaju pompy są wykorzystywane nie tylko w ogólnie pojętym przemyśle. Świetnie sprawdzają się także w gospodarstwach domowych np. przy pompowaniu wody i ścieków.

Jakiego producenta pomp wirowych wybrać?

Jeżeli mowa o producentach pomp wirowych, wybór jest bardzo duży. Najlepiej postawić na sprawdzone, znane i doceniane w branży marki. Popularne rozwiązania to m.in.: Allweiler, Richter, Duchting, Varisco, Flux, Sondermann czy też Schmalenberger.

Z czego robione są pompy wirowe?

Pompy wirowe produkuje się z materiałów, które nie zanieczyszczą pompowanych cieczy, ale także z takich, które będą odporne na: wycierające zanieczyszczenia, agresywne chemicznie media (chemoodporne), wysoką czy też niską temperaturę, a także na zewnętrzne czynniki związane z otoczeniem, w jakim pracują (wilgoć, żrące opary). Muszą także chronić środowisko zewnętrzne, czystość cieczy, separować ciecz od otoczenia. Stosuje się wtedy specjalne układy uszczelniające wirujące wały pomp aż po ich pełną hermetyczność, gdzie moment obrotowy jest przekazywany poprzez sprzęgła magnetyczne.

Podsumowanie

Aktualnie są one jednym z najpopularniejszym rodzajów pomp. Dzięki swojej nieskomplikowanej konstrukcji oraz działaniu są podstawowym urządzeniem tłoczącym ciecze.