• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Jak uratować tereny rolnicze przed suszą?

Opublikowano: 29-04-2020 Źródło: Wody Polskie

Biorąc pod uwagę pięć minionych lat, tylko w jednym roku nie odnotowano w Polsce suszy. I choć całkowicie zapobiec tego typu zjawiskom nie jesteśmy w stanie, to możemy łagodzić ich skutki. Jednym z najbardziej wrażliwych sektorów na niedobór wody jest rolnictwo. Właśnie z tego powodu Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie wdraża projekt przywracania dwufunkcyjności obiektom melioracyjnym na terenach rolniczych.


Fot. Steve/Adobe Stock Fot. Steve/Adobe Stock
  • Susza pojawia się w całym naszym kraju
  • Polska w zbiornikach retencyjnych magazynuje około 4 mld m3 wody
  • Za 10 lat ilość retencjonowanej wody ma się podwoić

W trakcie najbliższych trzech lat na terenach rolniczych w całej Polsce przeprowadzonych będzie 645 inwestycji, na które przeznaczonych zostanie prawie 155 mln zł (w tym roku 60 mln zł). Dzięki tym środkom poprawie mają ulec zdolności retencyjne cieków i obiektów melioracyjnych. Robotami objęte zostaną np. jazy czy przepusto-zastawki: podczas braku opadów, na rzekach i kanałach będzie prowadzone czasowe podpiętrzanie wód, pozwalające przekierować je do rowów melioracyjnych. Z drugiej strony, dzięki przywróceniu dwufunkcyjności obiektom melioracyjnym, w trakcie opadów nadmiar wody będzie odprowadzany z pól i użytków rolnych.

Ponadto w ramach planowanycb prac na poszczególnych przyujściowych odcinkach rowów zbiorczych, odprowadzających wody z obiektów melioracyjnych do cieków, będzie wprowadzana roślinność ekotonowa. W ten sposób tworzyć się będą strefy buforowe wzdłuż rzek i rowów, wspomagające naturalną retencję wód, bioróżnorodność oraz zmniejszające spływ biogenów do wód.


Jak poinformowano, przy stosunkowo niskich nakładach finansowych zastosowanie tych rozwiązań wpływa korzystnie na bilans wodny na danym terenie. Podano też, że efektem wszystkich planowanych działań będzie zwiększenie wskaźnika retencji wód w Polsce o około 1%, co przełoży się na zwiększenie możliwości retencyjnych kraju nawet do 8%.

Łagodzenie skutków suszy, a także bezpieczeństwo powodziowe, można osiągnąć poprzez retencję wód. W Polsce w zbiornikach retencyjnych magazynujemy około 4 mld m3 wody, czyli około 6,5% objętości średniorocznego odpływu rzecznego, tymczasem warunki fizyczne i geograficzne naszego kraju umożliwiają retencjonowanie wód na dużo wyższym poziomie. Właśnie taki pułap, dzięki realizacji Planu przeciwdziałania skutkom suszy i Programu zapobiegania niedoborowi wody, ma zostać osiągnięty do 2030 r. Plany sięgają jednak jeszcze dalej: w 2050 r. powinniśmy osiągnąć poziom 30%.

Źródło: Wody Polskie Źródło: Wody Polskie

W Europie i na świecie prowadzonych jest szereg działań, których celem ma być minimalizowanie skutków suszy. W tej walce bardzo ważne są trzy aspekty. Po pierwsze są to działania techniczne, jak np. budowa zbiorników małej czy dużej retencji oraz modernizacja istniejących sieci wodociągowych i systemów melioracyjnych. Po drugie, gdy pojawia się zjawisko suszy, równie ważne jest opracowywanie wytycznych do racjonalnego wykorzystywania wody i reguł sterowania urządzeniami retencjonującymi wodę. Po trzecie, priorytetem działań państwa powinno być prowadzenie działań edukacyjnych propagujących oszczędzanie wody – mówił w rozmowie z nami Rafał Jakimiak, specjalista w Wydziale Planowania Ochrony Przeciwpowodziowej i Suszy Wód Polskich.

Przeczytaj także: Susze nie znają granic, będą coraz częstsze [wywiad]

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia