Wieczorem 14 sierpnia pracownicy MPWiK rozpoczęli przywracanie dostaw wody mieszkańcom Włoch, Ursusa, Piastowa i Pruszkowa. Po skomplikowanej operacji dotarcia do miejsca uszkodzenia i zaspawaniu 10-metrowego pęknięcia w spodzie magistrali, pomyślnie przeprowadzili testy szczelności i woda stopniowo zaczęła wracać do odbiorców.

Awaria okazała się bardzo poważna, ale wodociągowcy robią wszystko, żeby w piątek rano przywrócić dostawy wody dla wszystkich mieszkańców Ursusa, Włoch, Pruszkowa i Piastowa. Ze względu na silne nawodnienie i obecność innej infrastruktury, prace związane z pogłębianiem wykopu, a także spawalnicze muszą być prowadzone niezwykle ostrożnie – podawały wcześniej warszawskie wodociągi. 

Feralna magistrala to tzw. Pasmo Pruszkowskie, którym dostarczana jest woda dla mieszkańców dzielnicy Włochy oraz Ursus, a także miast Pruszków, Piastów i Michałowice. Ma średnicę 1200 mm; została wybudowana w latach 70. XX w. 

Jak informuje MPWiK, od jesieni 2018 r. trwa realizacja projektu obejmującego budowę drugostronnego zasilania w wodę Pasma Pruszkowskiego oraz połączenia istniejącej magistrali wodociągowej w ul. Popularnej – Ryżowej z magistralą w ul. Dźwigowej – Chrościckiego. Inwestycja prowadzona jest na terenie trzech warszawskich dzielnic: Bemowa, Ursusa i Włoch. W ramach kontraktu o wartości 48,35 mln zł netto powstanie około 6,5-kilometrowy odcinek magistrali wodociągowej o średnicy 800 mm i 400 mm.

Obecnie procedowany jest też wniosek o pozwolenie na budowę dla Odcinka 1, tj. od ul. Warszawskiej (Ursus) do skrzyżowania ul. Pola Karolińskie/Chrościckiego (Włochy). W połowie października br. planowane jest rozpoczęcie robót budowlanych. Zakończenie inwestycji planowane jest na październik 2023 r.

W połowie 2018 r. została podpisana również umowa na budowę 11-kilometrowej magistrali wodociągowej bezpośrednio na terenie miast Piastów i Pruszków; wartość projektu wynosi niemal 28 mln zł netto.

Przeczytaj także: Budowa 18 km kanalizacji pod Krakowem. Także bezwykopowa