• W zgromadzeniu wzięło udział 52 członków zwyczajnych IGWP
  • Przyjęto plany działań w sprawie wymogu likwidacji ładunku zanieczyszczeń w Polsce
  • Izba wyrazi opinię w sprawie stanowiska Wód Polskich o niezatwierdzaniu taryf części gmin

Zgromadzenie odbyło się 28 września br. Wzięło w nim udział 52 przedstawicieli członków zwyczajnych IGWP oraz jeden przedstawiciel członka stowarzyszonego. Z uwagi na zagrożenie epidemiczne, przygotowano z zachowaniem wszystkich procedur bezpieczeństwa oraz dystansu społecznego.

Jednogłośne absolutorium

Podczas obrad, zgodnie ze statutem, podjęto uchwały dotyczące zatwierdzenia sprawozdań z działalności Izby, a także przyjęto plany na rok bieżący. Jednogłośnie udzielono absolutorium organom Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie” i wypracowano wnioski dotyczące kierunków działań IGWP w przyszłości.

Nowi członkowie Prezydium Rady Izby

W dniu poprzedzającym Zwyczajne Walne Zgromadzenie, podczas posiedzenia Rady Izby, przeprowadzono wybory uzupełniające do Prezydium Rady Izby. Jego nowymi członkami zostali Janusz Dawidziak oraz Robert Fennig, który będzie pełnił również funkcję wiceprzewodniczącego Rady.


Stanowisko w sprawie wymogu likwidacji ładunku zanieczyszczeń

IGWP zobowiązała się do wypracowania stanowiska w stosunku do uzasadnionej opinii KE w sprawie spełnienia przez nasz kraj wymogu likwidacji ładunku zanieczyszczeń. W opinii powinna znaleźć się sugestia dotycząca potrzeby szybkich zmian w obowiązującym prawie umożliwiająca rzetelne finansowanie gospodarki ściekowej.

Opinia do stanowiska PGW Wody Polskie

Izbę upoważniono do wyrażenia negatywnej opinii do stanowiska PGW Wody Polskie, które sygnalizuje możliwość niezatwierdzania taryf w przypadku gmin, które nie wywiązały się z obowiązku zatwierdzenia nowych uchwał aglomeracyjnych do 31 grudnia 2020 r. W stanowisku Izby winna znaleźć się sugestia odnośnie do możliwości wydłużenia o trzy miesiące aktualnych aglomeracji.

IGWP będzie też kontynuować dialog z Wodami Polskimi w sprawie dopracowania mechanizmu skrócenia okresu obowiązywania taryf za wodę i ścieki.

Perspektywa finansowa

Izba przygotuje też perspektywę poprawy własnej sytuacji finansowej, gwarantującej utrzymanie wysokiego poziomu szerokiej reprezentacji branży. Koniczność zmian wynika z tendencji spadkowej przychodów z działalności gospodarczej, w tym Targów WOD-KAN. Zostanie rozważona propozycja zmian naliczania opłaty członkowskiej, uzależniająca wysokość składki od wielkości firmy wodociągowej.

Przeczytaj także: Targi WOD-KAN dopiero za rok