Podczas wydarzenia poruszono najważniejsze dla przedsiębiorstw wod-kan w Polsce zagadnienia. Zorganizowano trzy panele tematyczne z różnorodnymi tematami w zakresie gospodarki ściekowej, osadowej i wodnej. Dyskutowano na tematy związane z dyrektywami unijnymi ściekową i osadową, a także dyrektywą ws. jakości wody do spożycia.

Dyrektywa ściekowa

Pierwszy dzień konferencji w całości poświęcono zagadnieniom związanym z gospodarką ściekami. Uczestników powitała prezes Izby Gospodarczej „Wodociągi Polskie” Dorota Jakuta, a następnie o zakresie i skuteczności wdrożenia dyrektywy ściekowej w Polsce mówiła, Magdalena Dawidowicz, naczelnik Wydziału Ochrony Wód z Ministerstwa Infrastruktury. Prelegentka przedstawiła dane, z tórych wynika, że jedynie 19% aglomeracji w Polsce nie narusza postanowień dyrektywy. W większości nie zapewniono systemu zbierania ścieków komunalnych lub ścieki odprowadzane do takich systemów nie były poddawane przed zrzutem wtórnemu oczyszczaniu. W przypadku naruszeń Komisja Europejska wzywa do usunięcia uchybienia, a w przypadku niesatsfakcjonującej odpowiedzi państwa członkowskiego może wystąpić do TSUE. Za uchylanie się od wykonania wyroku Trybunału grożą kary finansowe.

W dalszej kolejności prelegenci omawiali wyzwania dla branży w zakresie spełnienia warunków dyrektywy ściekowej, prezentowali praktyki stosowane przez przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne przy przyjmowaniu nieczystości ciekłych dowożonych i kluczowe wyzwania prawne gospodarki ściekowej, w tym kwestie dotyczące wyznaczania aglomeracji, ścieków przemysłowych, nieczystości ciekłych oraz taryf. Po serii wystąpień odbywał się dyskusja dotycząca omawianych zagadnień.

Technologie w gospodarowaniu ściekami

Druga część pierwszego dnia koncentrowała się na praktycznym wykorzystaniu technologii w gospodarowaniu ściekami. Przedstawiono m.in. doświadczenia z eksploatacji instalacji deamonifikacji do podczyszczania odcieków w oczyszczalni ścieków Komorowice i zastosowane technologii MBBR i MBR w oczyszczalniach w Tomaszowie Mazowieckim i Garwolinie. Przedstawiono przykład efektywnego oczyszczania ścieków w reaktorze biologicznym z układem sterowania nadrzędnego i zaprezentowano predykcyjny system sterowania stopniem biologicznym oczyszczania ścieków.

Osady – szanse i wyzwania

Drugiego dnia konferencji zajmowano się problematyką osadów oraz gospodarowania wodą. Klara Ramm, ekspert IGWP w Eureau, omówiła planowane zmiany w dyrektywie osadowej. Podkreśiła, że każdy produkuje rocznie 70–100 kg odwodnionego osadu, który można wykorzystać. W Europie 49% wykorzystuje się rolniczo, ponad 12% przyrodniczo do rekultywacji, 25% spala, a 8,7% składuje. Przeciwnicy takich rozwiązń wskazują na obecność w osadach mikrozanieczyczszczeń, jak kadm, rtęć, cynk, miedź, jednak argumentów za jest więcej. 45% gleb w Europie ma niską zawartość materii organicznej, węgiel jest potrzebny dla odporności na susze i intensywne opady, łatwo odzyskuje się fosfor. Trwają konsultacje w sprawie zmiany rozporządzenia osadowego.

O doświadczeniach z eksploatacji technologii Cambi informował dr inż. Tadeusz Rzepecki, prezes Tarnowskich Wodociągów. Instalacja pracuje przez 360 dni w roku, pokrywa w załości zapotrzebowanie na ciepło i o około 60% na energię elektryczną z biogazu. Celem jest osiągnięcie poziomu 85% uzupełnionej o 15% zapotrzebowania z instalacji fotowoltaicznej, co łącznie pokryje 100% potrzeb. Problemem są m.in. wydzeielające się w dużych ilościach struwity i biogaz bardziej zanieczyszczony po fementacji osadów ściekowych niż w przypadku fermentacji klasycznej.

Dwie prelekcje poświęcono bazie danych odpadowych (BDO): pokazano doświadczenia we wdrażaniu BDO w Wodociągach Miasta Krakowa i omówiono prawne aspekty BDO w przedsiębiorstwach wod-kan z wnioskami, postulatami i proponowanymi zmianami.

Omówiono także kwestię przyrodniczego stosowania osadów ściekowych w kontekście koncepcji gospodarki obiegu zamkniętego (GOZ) – czy to szansa, czy może wyzwanie, a także zastanawiano się czy osady ściekowe to odpad czy raczej surowiec. Omówiono też karbonizację i zgazowanie organicznych frakcji odpadowych i osadu jako wkład w rozwiązania GOZ.

Woda pitna – jakość i straty

Liczne zagadnienia dotyczące kolejnego ważnego tematu, czyli wody, poruszono w ostatniej części wydarzenia. Przedstawiono program inwestycyjny na rzecz poprawy jakości wody pitnej i ograniczenia jej strat, a także omówiono nową dyrektywę w sprawie jakości wody przeznaczonej do spożycia przez ludzi.

Mówiono o odzyskiwaniu wody z oczyszczalni ścieków i rozważano możliwości jej lokalnego wykorzystania. Systemy zdalnego odczytu wodomierzy zaprezentowano jako sposób na poszukiwanie strat pozornych i bilansowania wody w strefach. Przedstawiono też problem obecności w wodzie farmaceutyków, mikroplastiku i substancji działających na układ dokrewny.

Grudniowa konferencja „Woda. Ścieki. Osady.” To jedno z najważniejszych wydarzeń orgaznizowanych przez IGWP dla osób odpowiedzialnych za piony techniczne czy wybór nowoczesnych technologii i innowacyjnych urządzeń w przedsiębiorstwach wod-kan.

Przeczytaj także: Gospodarowanie wodą w miastach. Jak sobie radzą? – ranking