Obecnie ogród zoologiczny w Poznaniu wodę pozyskuje z własnego głębinowego ujęcia, przy czym stan instalacji wodociągowej jest zły, są kłopoty z ciśnieniem, często dochodzi do awarii. By zapewnić ciągłość dostaw wody, postanowiono podłączyć zoo do miejskiej sieci i doprojektować odcinki sieci wodociągowej – o łącznej długości ponad 1300 m (pojawić mają się także hydranty). Na tym jednak nie koniec, ponieważ w planie jest także zmiana w zakresie gospodarki ściekami.

Obecne zbiorniki bezodpływowe w pobliżu ogrodu zostaną zamienione na nowe (betonowe), powstanie też 600 m kanalizacji sanitarnej i kontenerowa stacja zlewcza na terenie ogrodu.

Zaproponowane ceny wahają się od ponad 2,4 mln zł do ponad 3,5 mln zł. Trzy z nich mieszczą się w kwocie (niespełna 2,7 mln zł), jaką na realizację tego zamówienia przygotowały Poznańskie Inwestycje Miejskie. Rozpoczęliśmy analizę złożonej dokumentacji. Zakładamy, że wybrany w postępowaniu przetargowym wykonawca w IV kwartale przyszłego roku zakończy realizację zaplanowanych prac. Dzięki nim Nowe Zoo zostanie podłączone do miejskiej sieci, zyska alternatywne źródło wody i uprości system gospodarki ściekami – mówi Marcin Gołek, wiceprezes zarządu spółki Poznańskie Inwestycje Miejskie.

Nowe Zoo w Poznaniu to drugi pod względem powierzchni ogród zoologiczny w Polsce (ponad 120,6 ha).

Przeczytaj także: Gospodarowanie wodą w miastach. Jak sobie radzą? – ranking