Wrocław przyjął plan rozwoju sieci wodno-kanalizacyjnej na lata 2021-2025. Łączna wartość inwestycji zaplanowanych przez Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji (MPWiK) to 761,3 mln zł. Najważniejsze zadania obejmują m.in. rozbudowę kanalizacji sanitarnej oraz budowę zbiorników retencyjnych.
Fot. Michael/Adobe Stock
- MPWiK spodziewa się ograniczenia zasobów rzek Oławy i Nysy Kłodzkiej
- W planie jest budowa magistrali północnej
- Zmodernizowana zostanie oczyszczalnia ścieków we Wrocławiu
Wrocławskie MPWiK odpowiada za ponad 2000 km sieci wodociągowej i około 2000 km kanalizacji. Plan rozwoju na lata 2021-2025 podzielono na kilka zakresów. W przypadku ujmowania wody surowej przewidziano: modernizację ujęcia z Nysy Kłodzkiej w Michałowie oraz kanału Nysa–Oława, a także zwiększenie pojemności retencyjnej na ujęciu Czechnica (rezerwy wody dla miasta zwiększą się o 1-2 dni). Jeśli chodzi o produkcję wody, powstać ma nowy zbiornik, który zagwarantuje bezpieczeństwo dostaw z ZPW Mokry Dwór. W tym zakładzie MPWiK zamierza też np. przebudować budynek osadników i koagulacji oraz zbudować instalację do odzysku wody z popłuczyn z filtrów piaskowych i węglowych. Z kolei celem robót w ZPW Na Grobli będzie optymalizacja procesu napowietrzania w aeratorze. W latach 2021-2025, z uwagi na związane ze zmianami klimatu spodziewane ograniczenie zasobów rzek Oławy i Nysy Kłodzkiej, mają rozpocząć się prace koncepcyjne nad budową nowego zakładu produkcji wody.
Kolejny zakres planu rozwoju to dystrybucja wody. Tutaj przewidziano dokończenie budowy magistrali południowej, budowę magistrali północnej oraz przebudowę sieci w pasach drogowych. MPWiK inwestycje planuje także w sektorze odbioru ścieków. To kontynuacja uzbrajania obszarów miasta o zwartej zabudowie, budowa i przebudowa kanalizacji, budowa zbiorników retencyjnych na sieci ogólnospławnej (wraz z układem przerzutowym z Portu Północ), a także rozdział kanalizacji ogólnospławnej.
Zwiększona ma zostać przepustowość Wrocławskiej Oczyszczalni Ścieków, co jest wypadkową budowy nowych osiedli oraz większej ilości ścieków, jakie w krótkim czasie dopływają w wyniku coraz częstszych ulew. Rozbudowane będą ciągi technologiczne, zmodernizowana instalacja suszenia osadów ściekowych oraz węzeł magazynowania i tłoczenia biogazu.
Na najbliższe lata MPWiK zaplanowało też prowadzenie prac badawczo-rozwojowych, czy doposażenie i wymianę sprzętu służące do remontowania sieci.
Przeczytaj także: Łódź – 60 mln zł na inwestycje wod-kan w tym roku
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.