Na pochodzące ze średniowiecza rury wodociągowe natrafiono ponad dekadę temu podczas rewitalizacji olkuskiej starówki. Wkrótce jedną z nich będzie można oglądać na nowej wystawie w obiekcie wieży ciśnień w podziemiach dawnego ratusza (będzie przedstawiana historia całego Srebrnego Miasta). Do tej pory wszystkie wodociągowe skarby z przeszłości znajdowały się w Muzeum Wody w Olkuszu, które zostało założone przez PWiK oraz Stowarzyszenie Szansa Białej Przemszy.

Olkusz leży w woj. małopolskim, w połowie drogi krajowej nr 94 między Będzinem a Krakowem. Na tym terenie, z uwagi na płytko położone pokłady srebra, już we wczesnym średniowieczu rozwinęło się górnictwo. Historia zaopatrzenia w wodę Olkusza sięga XIV w., co miało związek właśnie z rozwojem przemysłu i wzrostem liczy ludności. Wypadkową potrzeby dostarczania wody był zawód rurmistrza – takie osoby zajmowały się m.in. konserwacją urządzeń wodnych.

Obecny system zaopatrzenia w wodę spółki PWiK w 100% opiera się na wodach podziemnych pozyskiwanych z kilkunastu ujęć głębinowych na terenie gmin Olkusz, Klucze i Bukowno.

Przeczytaj także: Najstarsze firmy wod-kan w Polsce