Na terenie gminy Środa Wielkopolska jest ponad 700 zbiorników bezodpływowych oraz ponad 200 przydomowych oczyszczalni ścieków. Do tej pory nadzór nad wywozem nieczystości sprawował jeden urzędnik, który m.in. kontrolował pracę 15 firm asenizacyjnych – każda z nich co kwartał musi zdać raport ze swojej działalności. Wkrótce pracę ułatwi kompletny system informatyczny. W efekcie np. niemożliwe będzie opróżnianie tzw. szamb w sposób niewłaściwy, niekontrolowany. Obieg nieczystości będzie w pełni scyfryzowany, np. aplikacja ma informować mieszkańców o stanie zapełnienia ich szamba, a kierowców pojazdów asenizacyjnych o potrzebie opróżnienia danego zbiornika (podając jego lokalizację). Z drugiej strony pracownicy oczyszczalni szybko otrzymają informację, jakie oraz skąd i ile ścieków właśnie zrzucanych jest na stacji zlewnej oczyszczalni.

Wszystkie firmy asenizacyjne, które działają na terenie gminy Środa Wielkopolska, od 1 maja będą pracować w oparciu o nowy system informatyczny.

Na terenie naszego kraju działa około 2,5 mln zbiorników bezodpływowych. Zgodnie z prawem, polskie gminy zobowiązane są do kontroli każdego metra sześciennego ścieków dostarczanych do oczyszczalni. Lepszy monitoring szamb i przydomowych oczyszczalni jest jedną z kluczowych rzeczy pod kątem wypełnienia przez nasz kraj obowiązków wynikających z tzw. dyrektywy ściekowej Unii Europejskiej (zgodnie z nią skanalizowanych powinno zostać 98% obszarów aglomeracyjnych). Monitorowanie obiegu nieczystości płynnych to jedna z form przyjętych przez Komisję Europejską.

Przeczytaj także: Będą podwyżki opłat za wodę i ścieki w całym kraju?