Poza tym efektem współpracy ma być z jeden strony podwyższanie kwalifikacji zawodowych pracowników MPWiK, a z drugiej – zapewnienie wysokiego poziomu kształcenia studentom politechniki (praktyki i staże w spółce, wyjazdy studyjne, wspólne prace badawcze). Strony porozumienia będą także wspólnie organizować seminaria, wykłady, konferencje czy szkolenia. Na tym nie koniec, ponieważ kooperacja ma też polegać na opracowywaniu rozwiązań w ramach gospodarczego wykorzystania produkowanej wody oraz osadów z oczyszczalni ścieków, a potem wprowadzeniu ich do produkcji.

Chcemy korzystać z nowych rozwiązań i nowych możliwości, a gwarantuje to współpraca z naukowcami z Politechniki Rzeszowskiej. W wielu obszarach naszej działalności występują różne problemy, które wymagają szybkich rozwiązań, więc współpraca z uczelnią jest niezbędna zarówno podczas codziennego funkcjonowania, jak i w ramach współpracy długofalowej, która pozwoli nam nadążać za nowoczesnością i obniżać koszty, tak aby nie obciążać zbytnio mieszkańców miasta – powiedział Marek Ustrobiński, prezes MPWiK w Rzeszowie, dodając, że większość kadry zarządzającej spółki to absolwenci właśnie tej uczelni.

Jak z kolei stwierdził rektor Politechniki Rzeszowskiej prof. Piotr Koszelnik, prowadzeniem badań z obszaru gospodarki wodno-ściekowej zajmuje się kilkunastu naukowców tej uczelni. Mają ogromne doświadczenie w tym zakresie i obejmują swoją wiedzą cały obszar funkcjonowania MPWiK-u. Będziemy mogli więc służyć doświadczeniem swoich specjalistów, m.in. przy opracowywaniu lub modernizowaniu technologii stosowanych w MPWiK, tak aby były jak najtańsze i jak najbardziej wydajne z punktu widzenia jakości środowiska, które nas otacza, a które jest dla wszystkich bardzo ważne – powiedział rektor.

Przeczytaj także: Przeczytaj także: Rzeszów – sieć wod-kan się rozrasta. Budowa ujęcia wody