Na rzeszowskim osiedlu Pobitno powstanie zbiornik magazynujący wodę pitną. Jego pojemność to 15 tys. m3. Będzie to 19. obiekt tego typu, jaki znajdzie się na terenie stolicy Podkarpacia. W sumie Rzeszów będzie mógł w nich zgromadzić 53,6 tys. m3 wody.
Jeden z osiemnastu zbiorników wody pitnej, zlokalizowany na os. Pobitno. Fot. T. Poźniak / erzeszow.pl
Nowy zbiornik będzie miał okrągły kształt, będzie zagłębiony na około 2,4 m. Jego wewnętrzna średnica to ponad 53 m, maksymalna głębokość blisko 8,5 metra. Ściany zewnętrzne o grubości 55 cm będą wyrastać ponad teren na wysokość 7,62 m. Zbiornik będzie podzielony żelbetową ścianą wewnętrzną na dwie komory wodne przykryte żelbetowym stropem o grubości 25 cm – wyjaśnia Grzegorz Liszcz, zastępca kierownika działu inwestycji, remontów i zaopatrzenia Miejskiego Przedsiębiorstwa Wodociągów i Kanalizacji w Rzeszowie (MPWiK).
Obiekt, który budowany jest przy ul. Morgowej wraz z budynkiem komory zasuw z zapleczem technicznym i socjalnym, będzie podłączony do sieci gazowej i zasilany z zewnętrznej sieci energetycznej. W planach jest jednak także ułożenie kanalizacji teletechnicznej dla instalacji fotowoltaicznej.
Zbiornik zostanie wyposażony w instalację fotowoltaiczną o łącznej mocy nieprzekraczającej 25,76 kWp. Instalacja będzie połączona z instalacją elektryczną obiektu. Fotowoltaikę stanowić będą m. in. moduły fotowoltaiczne umieszczone na elewacji, falowniki, rozdzielnice fotowoltaiczne prądu stałego i prądu zmiennego oraz trasy kablowe. Oczywiście także odpowiednie okablowanie i system zarządzania energią. W projektowanej instalacji moduły fotowoltaiczne umieszczone na elewacji wykonane zostaną z krzemowych ogniw monokrystalicznych. Na elewacji budynku zamontowane zostaną bezramkowe moduły wykonane w technologii szkło-szkło, wykorzystujące krzemowe, monokrystaliczne ogniwa fotowoltaiczne. Moduły będą montowane w układzie fasady wentylowanej – tłumaczy Grzegorz Liszcz.
Woda ze zbiornika odprowadzana i doprowadzana będzie przez dwa rurociągi DN300 i DN600, które zostaną połączone z komorą zasuw i włączone do istniejących sieci wodociągowych. Będzie także możliwe odprowadzanie wód opadowych dzięki połączeniu zbiornika z siecią kanalizacji deszczowej zlokalizowaną w ul. Kurpiowskiej oraz al. Żołnierzy I Armii Wojska Polskiego.
Prace budowlane już się rozpoczęły. Ich finał zaplanowano na drugą połowę sierpnia 2022 r. Koszt inwestycji to 23,8 mln zł.
Obecnie w Rzeszowie znajduje się 18 zbiorników do magazynowania wody pitnej o łącznej pojemności 38,6 tys. m3. W przypadku awarii są w stanie zaopatrzyć miasto w czystą wodę na około 1,3 doby.
Miasto korzysta z ujęcia wody z Wisłoka. Jego łączna wydajność to 84 tys. m3/dobę. Zapotrzebowanie miasta na wodę pitną szacowane jest na około 30 tys. m3/dobę.
Przeczytaj także: Nowa sieć sanitarna w Rzeszowie powstanie bezwykopowo
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.