• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Jarocin odzyska surowce z osadów ściekowych

Opublikowano: 08-08-2021 Źródło: PWiK Jarocin

Pierwszą w Polsce i trzecią w Europie będzie stacja odzysku surowców z osadów ściekowych w Cielczy w gminie Jarocin (woj. wielkopolskie). Powstający na terenie oczyszczalni ścieków obiekt ma zacząć funkcjonować wiosną 2022 r.


Oczyszczalnia ścieków w Cielczy. Fot. pwikjarocin.pl Oczyszczalnia ścieków w Cielczy. Fot. pwikjarocin.pl

Gotowa jest już instalacja do odzysku azotu i fosforu z osadów ściekowych. Pozyskiwane surowce będą wykorzystywane w produkcji nawozów, możliwe będzie także odzyskanie biogazu. Jak wyjaśnił burmistrz Jarocina Adam Pawlicki, to duża inwestycja ekologiczna, ponieważ surowce nie będą zatruwały cieków wodnych, ale zostaną wykorzystane do nawożenia i utrzymania terenów zielonych, m.in. w parkach czy przy szkołach.

Pozyskiwany w ten sposób produkt wykorzystywany jest jako dodatek do nawozów podnoszący zawartość fosforu, dodatkowo, ze względu na specyfikę składu chemicznego, jest to fosfor w formie niewymywalnej, tj. odpornej na nagłe opady lub stany powodziowe wypłukujące zastosowane wcześniej nawozy. Dostępny w tej formie fosfor uwalnia się stopniowo do gleby wraz z rozwojem sytemu korzeniowego w całym okresie wegetacji roślin – podało Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji sp. z o.o. w Jarocinie.

Fot. pwikjarocin.pl Fot. pwikjarocin.pl

Budowa stacji weszła w zakres modernizacji oczyszczalni w Cielczy. Projekt ten podzielono na trzy zadania. Dwa pozostałe obejmują modernizację ciągu ściekowego oraz rozbudowę ciągu przetwarzania osadów ściekowych w drodze m.in. hydrolizy termicznej i zaawansowanej fermentacji metanowej. Powstaną dwie zamknięte komory fermentacji, a także instalacje biogazu, odwadniania wstępnego, hydrolizy termicznej oraz utylizacji gazów procesowych. W planach jest także budowa kompleksu budynków nowej instalacji odwadniania osadów i wiaty osadów, instalacji przygotowywania i rozprowadzania wody technologicznej z odpływu oczyszczalni, nowego systemu sterowania i monitoringu obiektów oczyszczalni, a także kompleksowego systemu odprowadzania wód opadowych i roztopowych.

Całkowita wartość projektu to ponad 100 mln zł. Roboty budowlano-montażowe wraz z przeprowadzeniem rozruchów mają zakończyć się w połowie sierpnia 2022 r.

Oczyszczalnia ścieków w Cielczy została oddana do użytku w latach 1912–1913. Pod koniec XX w. rozbudowano ją o część biologiczną (II stopień oczyszczania) ze strącaniem związków biogennych (zgodnie z obowiązującymi przepisami ochrony środowiska). Zakład obsługuje miasto i gminę Jarocin, a także część gmin Jaraczewo, Kotlin i Nowe Miasto. Przepustowość oczyszczalni wynosi około 12,4 tys. m3/dobę.

Przeczytaj także: Wymiana wodociągu krok po kroku [film]

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!