Proces taryfikacji, czyli ustalania opłat za dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków na kolejne trzy lata, trwa. W niektórych miastach wciąż nie zaakceptowano zaproponowanych cen. Wśród nich jest Łódź, która kilka tygodni temu otrzymała od Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu (RZGW) odmowną decyzję ws. zatwierdzenia wniosku taryfowego. Zakład Wodociągów i Kanalizacji w Łodzi (ZWiK) odwołał się od niej do Prezesa Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie. Jak poinformował nas RZGW, Przemysław Daca uchylił decyzję regionalnej jednostki.
Fot. Impact Photography / Adobe Stock
- RZGW w Poznaniu nie zatwierdził wniosku taryfowego, który złożył ZWiK w Łodzi
- Łódzka spółka złożyła do prezesa Wód Polskich odwołanie, wskazując, że organ regulacyjny decyzję wydał bezprawnie (po upłynięciu dozwolonego na to czasu)
- Prezes Wód Polskich uchylił decyzję poznańskiego RZGW
- Sprawa najprawdopodobniej trafi do odpowiedniego sądu administracyjnego
Decyzja prezesa Wód Polskich
Prezes Państwowego Gospodarstwa Wodnego Wody Polskie uchylił w całości decyzję Dyrektora Regionalnego Zarządu Gospodarki Wodnej w Poznaniu, który negatywnie zaopiniował wniosek Prezesa Zakładu Wodociągów i Kanalizacji w Łodzi o zatwierdzenie taryfy za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i zbiorowe odprowadzanie ścieków na lata 2021–2024. Sprawa została przekazana do ponownego rozpatrzenia – tak brzmi oficjalne stanowisko RZGW w Poznaniu.
Jak wyjaśnia Jarosław Władczyk, rzecznik prasowy poznańskiego zarządu, w swojej decyzji prezes Wód Polskich nakazał RZGW w trakcie ponownej analizy wniosku łódzkiego ZWIK rozpatrzeć takie kryteria, jak: sytuacja ekonomiczna przedsiębiorstwa, planowane inwestycje oraz wzrost opłat za prąd i paliwa.
Jako organ regulacyjny mamy na poprawki 45 dni. Na tę [otrzymaną od prezesa Wód Polskich – red.] decyzję strony mogą jeszcze wnieść sprzeciw do sądu – powiedział Władczyk, dodając, że istnieje duże prawdopodobieństwo, że tak się stanie.
Aktualnie RZGW w Poznaniu oczekuje na akta sprawy.
ZWiK w Łodzi wprowadził nowe taryfy
22 czerwca br. ZWiK w Łodzi poinformował, że nowe taryfy wchodzą w życie od 25 czerwca br. i obowiązują do 25 czerwca 2024 r., mimo odmownej decyzji organu regulacyjnego. Powołał się przy tym na przepisy prawa, uprawniające do takiego postępowania w przypadku gdy tenże organ nie wyda w określonym terminie decyzji o zatwierdzeniu albo odmowie zatwierdzenia taryf. Łódzkie przedsiębiorstwo wniosek taryfowy złożyło 24 lutego br. i do 2 maja br. nie otrzymało decyzji administracyjnej w sprawie.
Nie wydając decyzji w 45-dniowym terminie określonym w art. 24c ust. 1 ustawy z dnia 7 czerwca 2001 r. o zbiorowym zaopatrzeniu w wodę i zbiorowym odprowadzaniu ścieków (dalej „u.z.z.w.”), Organ utracił kompetencję do jej wydania. Taki skutek upływu wspomnianego terminu potwierdził jednoznacznie Naczelny Sąd Administracyjny w wyroku z dnia 16 kwietnia 2020 r., sygn. akt I GSK 514/20. Mimo tego, Organ regulacyjny zdecydował się wydać decyzję o odmowie zatwierdzenia taryf w dniu 04 maja 2021 r. – podał ZWiK.
W związku z tym, że zdaniem łódzkiej spółki wod-kan RZGW w Poznaniu wydał decyzję z naruszeniem prawa, ZWiK wystąpił o wydanie zaświadczenia potwierdzającego wejście taryf w życie z mocy prawa oraz złożył odwołanie od decyzji jako wydanej przez organ w momencie, w którym nie posiadał już kompetencji do jej wydania.
Jednocześnie zaznaczono, że spór w sprawie jest wysoce prawdopodobny i w związku z tym zarząd spółki zdecydował, iż pomimo wejścia w życie nowych taryf, do czasu zakończenia sporu, spółka będzie obciążała swoich klientów z zastosowaniem cen i stawek opłat wynikających z dotychczasowych taryf.
Przeczytaj także: Łódź bada najstarsze studnie głębinowe
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.