• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Gdyńska oczyszczalnia ścieków przechodzi modernizację

Opublikowano: 01-09-2021 Źródło: PEWIK Gdynia

Od ponad dwóch lat w Gdyni realizowany jest kontrakt pn. „Modernizacja ciągu przeróbki osadów GOŚ Dębogórze”. To część większego projektu, zakładającego unowocześnienie ciągu gospodarki osadowej i innych obiektów oczyszczalni ścieków Dębogórze oraz rozwój sieci kanalizacji sanitarnej, obsługiwanej przez PEWIK Gdynia.


Fot. PEWIK Gdynia Fot. PEWIK Gdynia

Zakres rzeczowy kontraktu obejmuje rozbiórkę i przebudowę obiektów ciągu przeróbki osadów, a także budowę trzech zamkniętych komór fermentacji, odsiarczalni i nowej pochodni biogazu, pompowni tłuszczy i odcieków, podczyszczalni wód poosadowych w zakresie usuwania azotu oraz niezbędnych sieci między obiektami. Do końca czerwca br. prace te zostały wykonane w około 80%.

Rozbudowa zakładu o nowe komory fermentacyjne ma poprawić stopień stabilizacji osadów powstających w procesie oczyszczania i jednocześnie zwiększyć produkcję biogazu oraz energii elektrycznej i cieplnej. Poprawie ma ulec bilans energetyczny zakładu, a zmniejszeniu uciążliwości zapachowe. Podczyszczalnia ma z kolei zabezpieczyć procesy biologicznego oczyszczania nieczystości komunalnych przed podwyższonymi ładunkami zanieczyszczeń pochodzących z pogłębionych procesów stabilizacji osadów. To działanie ma duże znaczenie w kontekście unijnej dyrektywy, której celem jest ograniczenie dopływu związków azotu do Morza Bałtyckiego.

Fot. PEWIK Gdynia Fot. PEWIK Gdynia

Wykonawcą robót jest konsorcjum firm WTE Wassertechnik, WTE Wassertechnik GmbH, Ruhrallee Niemcy i Przedsiębiorstwo Usług Hydrotechnicznych „Rusiecki” Adam Rusiecki ze Szczecina. Wartość inwestycji to 85 mln zł brutto.

Grupowa Oczyszczalnia Ścieków Dębogórze to jeden z największych obiektów tego typu w Polsce. Przyjmuje i oczyszcza nieczystości pochodzące z Gdyni, Rumii, Redy, Wejherowa i okolicznych miejscowości. Powstała w latach 60. ub.w., a od tamtej pory była rozbudowywana i modernizowana trzykrotnie. W zlewni oczyszczalni mieszka około 360 tys. mieszkańców, a obciążenie obiektu szacowane jest na 470 tys. RLM (równoważnej liczby mieszkańców), a średnia dobowa ilość przyjmowanych ścieków to około 55 tys. m3.

Przeczytaj także: W Gdyni powstała nowa przepompownia ścieków

Konferencje Inżynieria

WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE

Sprawdź najbliższe wydarzenia