Węgiel aktywny cechuje się zdolnościami sorpcyjnymi. Posiada mikro-, mezo- i makropory, które pozwalają na pochłanianie zanieczyszczeń, ze szczególnym uwzględnieniem mikrozanieczyszczeń organicznych. Warto wiedzieć, że powierzchnia sorpcyjna 1 g węgla może wynosić nawet 3200 m2, choć jego pojemność w dużej mierze zależy od surowca, z którego został wykonany. Biorąc pod uwagę jego właściwości, nie jest zaskoczeniem, że wykorzystujemy go do filtracji wody pitnej. Największe przedsiębiorstwa decydują się na wielokrotnie wykorzystywanie go, co umożliwia prawidłowo wykonana regeneracja węgla aktywnego. Taką usługę znajdziesz w ofercie firmy GPW, która wyróżnia się wieloletnim doświadczeniem i bardzo dobrym zapleczem technologicznym.

Regeneracja węgla aktywnego – przebieg procesu

Z upływem czasu pracujący w filtrze węgiel aktywny traci swoje dobre właściwości sorpcyjne i tym samym nie spełnia swojego zadania. Dobrze przeprowadzona regeneracja (może być wielokrotna) pozwala na przywrócenie jego pierwotnych właściwości. Regeneracja węgla aktywnego może być przeprowadzona na 3 sposoby: termiczny, chemiczny lub metodą mikrobiologiczną.

Termiczna regeneracja węgla aktywnego wykorzystywanego w uzdatnianiu wody jest obecnie najpowszechniej stosowaną metodą. Jej inna nazwa to reaktywacja. To ważne, by zlecić ją doświadczonej firmie, która dysponuje nie tylko odpowiednią wiedzą, ale także zapleczem technologicznym. Proces termicznej regeneracji węgla polega bowiem na wypaleniu zaabsorbowanych przez węgiel substancji w specjalnym piecu obrotowym, w którym temperatura rozkłada się od 350 do 950°C. Składa się on z kilku etapów:

  • odparowania wody,
  • desorpcji lotnych związków organicznych,
  • pirolizy nielotnych substancji organicznych – tworzenia substancji zwęglonych,
  • gazyfikacji substancji zwęglonych.

Regeneracja węgla aktywnego powinna zostać zlecona doświadczonemu przedsiębiorstwu. Istotne jest bowiem to, by reaktywację przeprowadzili pracownicy z dużym doświadczeniem i posiadający dostęp do zaawansowanego zaplecza technologicznego. Nieprawidłowe przeprowadzenie tego procesu może spowodować nieodwracalne uszkodzenie struktury węgla lub znaczne obniżenie jego gęstości nasypowej przy minimalnym wzroście liczby jodowej. To może uniemożliwić kolejne regeneracje węgla. Dobrze przeprowadzony proces umożliwia jego wieloletnią pracę w filtrze i kilkukrotne wykonanie regeneracji w przyszłości.

Regeneracja węgla z GPW

Górnośląskie Przedsiębiorstwo Wodociągów posiada odpowiednie zaplecze techniczne zlokalizowane w Imielinie. Znajduje się tam nowoczesna instalacja do termicznego odzysku odpadów, czyli regeneracji węgli aktywnych, oraz laboratorium, w którym istnieje możliwość sprawdzania na bieżąco właściwości węgla na różnych etapach reaktywacji. Spółka oferuje kompleksową usługę, która obejmuje:

  • wydobycie, również ciśnieniowo, zużytego węgla z filtrów,
  • transport węgla specjalistyczną cysterną lub w workach big-bag do Stacji Regeneracji Węgla w Imielinie,
  • reaktywację,
  • zasypanie złoża.

Na życzenie klienta straty węgla powstałe w procesie technologicznym lub podczas regeneracji uzupełniany jest węglem nowym. Spółka posiada pozwolenie na regenerację węgli aktywnych (przetwarzanie odpadów) wydane przez Marszałka Województwa Śląskiego oraz numer rejestrowy w Bazie Danych o Odpadach.