Jak podaje Ministerstwo Finansów, środki zostaną rozdzielone automatycznie na podstawie algorytmów opartych o obiektywne dane wskazane w ustawie, w tym dotyczące zamożności, a także o dane Głównego Urzędu Statystycznego na 31 października 2021 r.

Takie rozwiązania powoduje, że gminy nie muszą składać wniosków. Dotacje można przeznaczyć na inwestycje w latach 2021–2014.

Na przedsięwzięcia związane z wodociągami i zaopatrzeniem w wodę pieniądze (pula 1 mld zł) otrzyma 910 gmin. Podział uwzględniał m.in. udział liczby mieszkańców danej gminy korzystających z sieci wodociągowej w ogólnej ich liczbie, sprawdzano, czy jest mniejszy niż 90%. Drugim czynnikiem był poziom zamożności gminy. Wysokość dotacji nie może być mniejsza niż 0,3 mln zł i większa niż 5,604 mln zł.

Projekty kanalizacyjne oceniano pod względem odsetka mieszkańców korzystających z sieci, z progiem do 60%. Tak samo, jak w przypadku inwestycji wodociągowych, brano pod uwagę zamożność gminy. Zakres finansowania jest identyczny. Środki (sumarycznie 3 mld zł) przeznaczono dla 1528 gmin.

Przeczytaj także: Przebudowa kanalizacji w gdańskim Śródmieściu