Trwa modernizacja oczyszczalni ścieków w Krośnie (woj. podkarpackie). W ostatnim czasie ponownie oddano do użytku gruntownie zmodernizowane reaktor biologiczny 14/2 oraz osadnik wtórny 12/1.
Fot. UM Krosno
W reaktorze, czyli żelbetowym monolitycznym zbiorniku, naprawiono powierzchnie wszystkich komór. Z kolei poprzez wyburzenie ścian i zmianę relacji pojemności między komorami uzyskano większą efektywność usuwania azotu. Pojemność reaktora nadal wynosi 8616 m3, przy czym obecnie składa się on z siedmiu komór i pięciu stref.
Duże usprawnienie pracy
Obiekt wyposażono w nowe mieszadła i pompy, aparaturę kontrolno-pomiarową. Poza tym zamontowano sondy, które pozwalają na ciągły pomiar takich parametrów, jak stężenie tlenu, pH, potencjał oksydacyjno-redukcyjny czy stężenie azotu azotanowego i amonowego, a także osadu czynnego.
Procesem technologicznym zmodernizowanego reaktora biologicznego steruje nowy system sterowania, który wykorzystuje w algorytmach pomiary procesowe przekazywane z sond zamontowanych na obiekcie. Jest to duże usprawnienia naszej pracy i kontroli nad procesami zachodzącymi w reaktorze – mówi kierownik oczyszczalni Łukasz Karamus.
Innowacyjne rozwiązanie
W przypadku osadnika wtórnego przeprowadzono naprawy zewnętrzne i wewnętrzne powierzchni. Jest też dodatkowa żelbetowa płyta denna, co ma zapewnić jego szczelność. Żelbetowy osadnik ma 3000 m3 pojemności czynnej, 35 m średnicy wewnętrznej oraz 4,5 m głębokości całkowitej.
Zmodernizowany osadnik wtórny został wyposażony w zgniatacz osadu o innowacyjnym rozwiązaniu konstrukcji i napędu urządzenia oraz w układ kontrolny do pomiaru grubości warstwy osadu na dnie. Jego zadaniem jest teraz oddzielenie osadu czynnego od oczyszczonych ścieków opuszczających reaktor biologiczny – dodaje kierownik.
Modernizacja oczyszczalni odbywa się w ramach unijnego projektu „Uporządkowanie gospodarki wodno-ściekowej miasta Krosna – II etap”. Celem jest głównie rozbudowa części biologicznej oraz modernizacja obiektów technologicznych w ciągu ściekowym. Przeprowadzenie wszystkich prac pochłonie ponad 34 mln zł. Obecnie, z uwagi na prowadzone kolejne roboty, wyłączone są reaktor biologiczny 14/1 i osadnik wtórny 12/2.
Przeczytaj także: Ruda Śląska – 73 mln zł na wodociągi, kanalizację i oczyszczalnie ścieków
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.