Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie przeorganizowało pracę pionu zarządzania środowiskiem wodnym. W jego ramach od nowego roku działa departament gospodarki wodno-ściekowej.
Fot. Tymoteusz/Adobe Stock
Zadaniem nowego departamentu jest m.in. ekonomiczna i techniczna analiza, a także orzecznictwa związane z taryfami za dostarczanie wody i odprowadzanie ścieków. Dyrektorem została ekonomistka Joanna Kidzińska.
Obecnie trwa drugi cykl taryfikacyjny, w którym ustalane są stawki za zbiorowe zaopatrzenie w wodę i odprowadzanie ścieków na najbliższe trzy lata.
Co to są taryfy?
Od 1 stycznia 2018 r. nowym regulatorem cen za te usługi jest właśnie Państwowe Gospodarstwo Wodne Wody Polskie. Wszystko odbywa się taki sposób, że najpierw ceny za wodę i ścieki ustalają przedsiębiorstwa wodno-kanalizacyjne, które najczęściej należą do samorządów. W trakcie obliczania cen firmy biorą pod uwagę koszty swojej działalności, jak wypłaty pracowników czy środki na inwestycje.
Przygotowany wniosek trafia na biurko prezesa odpowiedniego regionalnego oddziału Wód Polskich. Jeśli strony nie dochodzą do kompromisu, drugą instancją jest prezes Wód Polskich. Potem dalsze ewentualne spory rozstrzygają już sądy.
Wody Polskie nie ustalają cen, natomiast ich zadanie polega na sprawdzeniu, czy proponowane przez samorządy i miejscowe spółki wod-kan taryfy odpowiadają kosztom dostarczania wody oraz odprowadzania ścieków.
Przeczytaj także: Łódź łączy miejskie spółki wodno-kanalizacyjne
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.