W Płocku w ramach pilotażowego projektu Blue Bridge ścieki nie będą już odprowadzane do Wisły, ale pompowane do zakładu spółki PKN Orlen. Podpisano umowę o finansowaniu przedsięwzięcia.
Fot. Stary Rynek w Płocku. Fot. Grzegorz Piaskowski Adobe Stock
- Minimalna długość rurociągu odprowadzającego ścieki do Orlenu to 5 km
- Efektem przedsięwzięcia będzie zmniejszenie poboru wody surowej o 25%
- Uruchomienie instalacji przewidziano na 2025 r.
Blue Bridge jest odpowiedzią na wymagania Unii Europejskiej co do budowy niebiesko-zielonej infrastruktury i ochrony środowiska naturalnego, ale także zdroworozsądkowym podejściem do gospodarki wodnej – mówi prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.
Mniejszy pobór wody surowej
Wodociągi Płockie oraz PKN Orlen i firma Krevox (Europejskie Centrum Ekologiczne) podpisały w urzędzie miasta umowę o finansowaniu wspólnych badań pilotażowych i opracowaniu koncepcji projektu Blue Bridge. Przedsięwzięcie polega na przygotowaniu metody transportu oczyszczonych ścieków komunalnych z oczyszczalni eksploatowanej przez Wodociągi Płockie do instalacji produkcyjnych Orlenu, gdzie będą wykorzystywane w wybranych procesach. Instalacja ma zacząć działać w 2025 r.
Przeprowadzone analizy wskazują, że nasz wspólny projekt pozwoli na zmniejszenie ilości surowej wody pobieranej z Wisły o 25%. Ponadto będzie miał wpływ na jakość wody w rzece, ponieważ także Wodociągi Płockie będą odprowadzać do niej mniej ścieków komunalnych – mówi Józef Węgrecki, członek zarządu PKN Orlen ds. operacyjnych. Podkreśla, że przedsięwzięcie jest przykładem domykania obiegu gospodarki surowcowej.
Fot. Wodociągi Płockie
Niebieski most w myśl zielonego ładu
„Niebieski most” to element koncepcji smart city z gospodarką oszczędzającą zasoby w myśl idei European Green Deal i Circural Economy – europejskiego zielonego ładu i gospodarki obiegu zamkniętego. Ze wstępnych analiz wynika, że takie przedsięwzięcia będzie można stosować w Polsce na większą skalę. Projekt ma się przyczynić do poprawy bioróżnorodności i atrakcyjności terenów nad Wisłą, a dodatkowo obniży tzw. ślad wodny i środowiskowy Wodociągów Płockich, miasta i Orlenu.
Blue Bridge poprawi bioróżnorodność i atrakcyjności terenów nad Wisłą, obniży tzw. ślad wodny i środowiskowy Wodociągów Płockich, PKN Orlen, ale również miasta.
Płock w symbiozie z przemysłem, jako pierwszy ośrodek w Polsce, będzie posiadał zamknięty obieg wody. Jest to innowacyjny projekt w skali kraju, a może nawet Europy – uważa prezydent Płocka. Warto podkreślić, że ponowne wykorzystanie odzyskanej wody, to także zapobieganie jej niedoborom, a te dotykają cały kontynent – dodaje.
Fot. Wodociągi Płockie
Transport ścieków na dużą odległość
W latach 2009–2013 Wodociągi Płockie przebudowały oczyszczalnię ścieków w Maszewie, do której trafiają wszystkie ścieki z miasta i okolicznych gmin. Po oczyszczeniu są kierowane do Wisły, acz pod względem jakości spełniają restrykcyjne normy unijne.
Andrzej Wiśniewski, prezes Wodociągów Płockich. Fot. Wodociągi Polskie
Szczegóły przebiegu rurociągu z wodą, czyli doczyszczonymi ściekami, ustali wykonawca koncepcji. Nasze analizy pokazały, że jest kilka wariantów przebiegu rurociągu, zarówno na lądzie, jak i pod ziemią, wzdłuż Wisły. Przygotowane zostaną wszelkie dokumenty, które umożliwią przystąpienie do opracowania projektu wykonawczego i jego realizacji. W wyniku przeprowadzonego postępowania wyłoniony został wykonawca, którego zadaniem będzie wykonanie badań i dostarczenie raportu uwzględniającego zestawienie wyników wraz z ich analizą oraz opracowanie koncepcji programowo-przestrzennej dla Projektu Blue Bridge. Mamy wielką nadzieję, że Blue Bridge będzie przykładem dla innych miast do podejmowania takich wyzwań, które przyczyniają się do ochrony zasobów wodnych – podkreśla Andrzej Wiśniewski, prezes Wodociągów Płockich.
W zakładzie Orlenu mogą zostać wykorzystane jako woda procesowa, jednak konieczne jest ich dodatkowe oczyszczenie i transport rurociągiem na odległość, w najkorzystniejszym wariancie, 5 km.
Przeczytaj także: Dobczyce: umowa na przebudowę głównego kolektora
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.