• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Ścieki z Płocka trafią do Orlenu, a nie do Wisły

Opublikowano: 03-02-2022 (Aktualizacja: 07-02-2022) Źródło: UM Płock

W Płocku w ramach pilotażowego projektu Blue Bridge ścieki nie będą już odprowadzane do Wisły, ale pompowane do zakładu spółki PKN Orlen. Podpisano umowę o finansowaniu przedsięwzięcia.


Fot. Stary Rynek w Płocku. Fot. Grzegorz Piaskowski Adobe Stock Fot. Stary Rynek w Płocku. Fot. Grzegorz Piaskowski Adobe Stock
  • Minimalna długość rurociągu odprowadzającego ścieki do Orlenu to 5 km
  • Efektem przedsięwzięcia będzie zmniejszenie poboru wody surowej o 25%
  • Uruchomienie instalacji przewidziano na 2025 r.

Blue Bridge jest odpowiedzią na wymagania Unii Europejskiej co do budowy niebiesko-zielonej infrastruktury i ochrony środowiska naturalnego, ale także zdroworozsądkowym podejściem do gospodarki wodnej – mówi prezydent Płocka Andrzej Nowakowski.

Mniejszy pobór wody surowej

Wodociągi Płockie oraz PKN Orlen i firma Krevox (Europejskie Centrum Ekologiczne) podpisały w urzędzie miasta umowę o finansowaniu wspólnych badań pilotażowych i opracowaniu koncepcji projektu Blue Bridge. Przedsięwzięcie polega na przygotowaniu metody transportu oczyszczonych ścieków komunalnych z oczyszczalni eksploatowanej przez Wodociągi Płockie do instalacji produkcyjnych Orlenu, gdzie będą wykorzystywane w wybranych procesach. Instalacja ma zacząć działać w 2025 r.


Przeprowadzone analizy wskazują, że nasz wspólny projekt pozwoli na zmniejszenie ilości surowej wody pobieranej z Wisły o 25%. Ponadto będzie miał wpływ na jakość wody w rzece, ponieważ także Wodociągi Płockie będą odprowadzać do niej mniej ścieków komunalnych – mówi Józef Węgrecki, członek zarządu PKN Orlen ds. operacyjnych. Podkreśla, że przedsięwzięcie jest przykładem domykania obiegu gospodarki surowcowej.

Fot. Wodociągi Płockie Fot. Wodociągi Płockie

Niebieski most w myśl zielonego ładu

„Niebieski most” to element koncepcji smart city z gospodarką oszczędzającą zasoby w myśl idei European Green Deal i Circural Economy – europejskiego zielonego ładu i gospodarki obiegu zamkniętego. Ze wstępnych analiz wynika, że takie przedsięwzięcia będzie można stosować w Polsce na większą skalę. Projekt ma się przyczynić do poprawy bioróżnorodności i atrakcyjności terenów nad Wisłą, a dodatkowo obniży tzw. ślad wodny i środowiskowy Wodociągów Płockich, miasta i Orlenu.

Blue Bridge poprawi bioróżnorodność i atrakcyjności terenów nad Wisłą, obniży tzw. ślad wodny i środowiskowy Wodociągów Płockich, PKN Orlen, ale również miasta.

­­Płock w symbiozie z przemysłem, jako pierwszy ośrodek w Polsce, będzie posiadał zamknięty obieg wody. Jest to innowacyjny projekt w skali kraju, a może nawet Europy – uważa prezydent Płocka. Warto podkreślić, że ponowne wykorzystanie odzyskanej wody, to także zapobieganie jej niedoborom, a te dotykają cały kontynent – dodaje.

Fot. Wodociągi Płockie Fot. Wodociągi Płockie

Transport ścieków na dużą odległość

W latach 2009–2013 Wodociągi Płockie przebudowały oczyszczalnię ścieków w Maszewie, do której trafiają wszystkie ścieki z miasta i okolicznych gmin. Po oczyszczeniu są kierowane do Wisły, acz pod względem jakości spełniają restrykcyjne normy unijne.

Andrzej Wiśniewski, prezes Wodociągów Płockich. Fot. Wodociągi Polskie Andrzej Wiśniewski, prezes Wodociągów Płockich. Fot. Wodociągi Polskie

Szczegóły przebiegu rurociągu z wodą, czyli doczyszczonymi ściekami, ustali wykonawca koncepcji. Nasze analizy pokazały, że jest kilka wariantów przebiegu rurociągu, zarówno na lądzie, jak i pod ziemią, wzdłuż Wisły. Przygotowane zostaną wszelkie dokumenty, które umożliwią przystąpienie do opracowania projektu wykonawczego i jego realizacji. W wyniku przeprowadzonego postępowania wyłoniony został wykonawca, którego zadaniem będzie wykonanie badań i dostarczenie raportu uwzględniającego zestawienie wyników wraz z ich analizą oraz opracowanie koncepcji programowo-przestrzennej dla Projektu Blue Bridge. Mamy wielką nadzieję, że Blue Bridge będzie przykładem dla innych miast do podejmowania takich wyzwań, które przyczyniają się do ochrony zasobów wodnych – podkreśla Andrzej Wiśniewski, prezes Wodociągów Płockich.

W zakładzie Orlenu mogą zostać wykorzystane jako woda procesowa, jednak konieczne jest ich dodatkowe oczyszczenie i transport rurociągiem na odległość, w najkorzystniejszym wariancie, 5 km.

Przeczytaj także: Dobczyce: umowa na przebudowę głównego kolektora

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!