• Oczyszczalnia ścieków w Białymstoku ma pół wieku
  • Zakład zyskał możliwość pozbywania się odorów
  • Wodociągi Białostockie zbudowały też 18 km kanalizacji

Przepustowość oczyszczalni w Białymstoku wynosi 100 tys. m3/dobę. Budowę zakładu rozpoczęto w latach 70. XX w., a skończono w 1994 r. Procesy oczyszczania ścieków prowadzone są na trzech węzłach technologicznych: mechanicznym, biologicznym i przeróbki osadów.

Od momentu otwarcia oczyszczalnia przeszła już kilka modernizacji. W 1999 r. zastąpiono grawitacyjny system odwadniania osadów ściekowych na lagunach otwartych – mechanicznym zagęszczaniem i odwadnianiem. Potem (w latach 2002, 2007 i 2008) zwiększono efektywność usuwania związków węgla i nadmiaru związków biogennych czy unowocześniono układ biogazu oraz obróbki osadu pościekowego.


Tym razem sprawiono, że oczyszczalnia ścieków przestała być zapachowo uciążliwa dla mieszkańców. Roboty prowadzono w ramach zadania „Hermetyzacja i dezodoryzacja wybranych obiektów białostockiej oczyszczalni ścieków”. Zanim je rozpoczęto, nieczystości gromadzono w odkrytych basenach. Teraz przykryte są specjalnymi pokrywami z laminatu. Wydobywające się nieprzyjemne zapachy są wentylowane, a powietrze poddawane dwustopniowemu systemowi oczyszczania. I jako neutralne dla środowiska trafia do atmosfery.

Jak działa zmodernizowana oczyszczalnia ścieków w Białymstoku?

Sposób oczyszczania powietrza zależy od jego jakości i ilości. Pierwsza możliwość to instalacja LAV. Ten układ pracuje w taki sposób, że najpierw powietrze doprowadzane jest rurociągiem do zbiornika wypełnionego złożem lawowym, gdzie, poprzez zraszanie wodą, związki odpowiedzialne za odory są absorbowane. Potem powietrze, wstępnie podczyszczone, przepływa przez złoże węgla aktywnego. W tym miejscu usuwane są substancje zapachowe, a oczyszczone trafia do atmosfery.

Drugi system to instalacja NOX. W tym przypadku oczyszczanie powietrza składa się z dwóch etapów. Najpierw wykorzystuje się lampy UV, a następnie złoże katalityczne z węgla aktywnego. Dzięki temu powietrze jest pozbawiane, w ponad 95%, związków odorowych, głównie siarkowodoru, amoniaku i merkaptanów.

Budowa kanalizacji w Białymstoku

Modernizacja oczyszczalni ścieków była największą z 30 inwestycji, jakie przeprowadzono w ramach unijnego projektu „Optymalizacja gospodarki wodno-ściekowej na terenie Miasta Białegostoku i Gminy Wasilków – I etap”. Za całość odpowiadały Wodociągi Białostockie. Łączna wartość projektu to ponad 166 mln zł, z czego prawie 64% stanowi pomoc z Unii Europejskiej.

Wcześniej zbudowano lub przebudowano ponad 18 km kanalizacji sanitarnej i prawie 6 km sieci wodociągowej. Poza tym unowocześniono system poboru i uzdatniania wody. Wspomniana oczyszczalnia zyskała bloki biologiczne, a także m.in. system zarządzania i kontroli przyjmowania nieczystości.

Komentarz

Tadeusz Truskolaski, prezydent Białegostoku:

Lepsza jakość powietrza, brak uciążliwych, nieprzyjemnych zapachów to przede wszystkim lepsza jakość życia mieszkańców, zwłaszcza w bezpośrednim sąsiedztwie oczyszczalni, ale i mieszkających dalej. Ludzie chcą mieszkać w dużym mieście, jednak nie chcą doświadczać związanych z tym uciążliwości, a są nimi na przykład nieprzyjemne zapachy z oczyszczalni ścieków.

Przeczytaj także: NIK – nawet 6 mld euro kary za niewdrożenie dyrektywy ściekowej