Przyczyny niskiego ciśnienia wody w mieszkaniu

Określone ustawienia zaworów w domowej instalacji hydraulicznej odpowiada za wartość ciśnienia wody. Najczęściej wartość ta wynosi 4 bary i jest optymalna dla wszelkich urządzeń i kranów w mieszkaniu. O ile większe ciśnienie można ograniczyć, montując specjalne reduktory, o tyle mniejsze ciśnienie zdecydowanie pogarsza komfort użytkowy i może być niedostateczne dla urządzeń podłączonych do instalacji. Niskie ciśnienie może nawet grozić awarią takich urządzeń jak pralka czy zmywarka. Nie mówiąc już o tym, że trudno wziąć prysznic czy nabrać wody do czajnika. Gdzie zatem szukać przyczyny?

Niskie ciśnienie wody – możliwe przyczyny i rozwiązania

Jednym z powodów niskiego ciśnienia wody może być nieszczelność instalacji wodnej na skutek rozregulowania zaworów, uszkodzenia uszczelek, czy też pękniętych rur. Poszukiwania nieszczelności warto zacząć szukać w okolicy licznika wody i głównego zaworu, a jeśli nie przyniosą skutków, kontynuować poszukiwania w miejscu instalacji zaworów przyłączeniowych tj. w okolicach zlewu, umywalki i urządzeń AGD. Jeśli znajdziemy tam usterkę, to jej naprawa najczęściej rozwiązuje problem z niskim ciśnieniem.

Zdarza się, że zawory nie są w pełni odkręcone, co również ogranicza ciśnienie wody. Z kolei pęknięte rury metalowe czy źle zgrzane rury z polipropylenu to usterka, z którą nie poradzisz sobie bez pomocy hydraulika. Jednak jeśli w tych miejscach nie znalazłeś powodu zmniejszającego ciśnienie wody, to przyczyn musisz szukać gdzie indziej.

Jeśli nie zlokalizowałeś usterki w swoim domu czy mieszkaniu, to warto zgłosić słabe ciśnienie dostawcy wody. Być może na pewnym odcinku wystąpiła jakaś awaria i konieczna jest naprawa sieci wodociągowej. Dopiero gdy otrzymasz potwierdzenie, że takiej awarii nie ma, możesz kontynuować poszukiwania czynników odpowiedzialnych za niskie ciśnienie wody.

Jeśli w systemie zaopatrywania w wodę budynku mieszkalnego zastosowano pompy hydroforowe, to słabe ciśnienie może być spowodowane ich awarią. Takie pompy odpowiadają za podnoszenie ciśnienia i dostarczenia wody użytkowej do budynku o żądanej wartości ciśnienia. Pompy montowane w instalacji wodociągowej mogą mieć też niewystarczającą moc silnika i nie radzić sobie z podnoszeniem pompowanej cieczy. Jest to zauważalne zwłaszcza w budynkach wielorodzinnych na wyższych piętrach. Jeśli mieszkasz w bloku, musisz zwrócić się tym do zarządu wspólnoty, a jeśli mieszkasz w domu i używasz pompy, sprawdź, czy działa prawidłowo.

Pompy do podnoszenia ciśnienia wody

Korzystasz ze studni głębinowej? Warto zastosować pompę do podnoszenia ciśnienia wody. Jeśli dopiero planujesz zaopatrywanie domu w wodę ze studni, to warto rozważyć zaukup pompy już na etapie budowy instalacji. Weź pod uwagę trudne warunki eksploatacji i wysokość podnoszenia. Dobierz właściwą moc silnika i zrób wszystko, by codzienne korzystanie z wody w domu było komfortowe. Więcej o pompach do podnoszenia ciśnienia przeczytasz tutaj: https://ogrody24.pl/blog/post/kto-potrzebuje-pompy-do-podnoszenia-cisnienia.