26 października odbyła się I Ogólnopolska Konferencja Bydgoszcz Smart City. Potrzeby, realizacje i perspektywy rozwoju. Jej organizatorem są Miejskie Wodociągi i Kanalizacja w Bydgoszczy. Uczestnicy prezentowali i wymieniali doświadczenia, dzielili się dobrymi praktykami w zarządzaniu miastem, szczególnie w kontekście systemów wodno-kanalizacyjnych. Inzynieria.com była patronem medialnym wydarzenia.
Konferencja Bydgoszcz Smart City. Potrzeby, realizacje i perspektywy rozwoju
Wyzwania miast w obliczu zmian klimatu wymagają stosowania nowych rozwiązań i nowoczesnych technologii, by lepiej zarządzać infrastrukturą, w tym sieciami wodno-kanalizacyjnymi. Mają pomóc w przeciwdziałaniu skutkom suszy, podtopień i niedoborów wody.
Konferencję otworzyli Maria Wasiak, zastępca prezydenta Bydgoszczy i dr hab. inż. Łukasz Skowroński, prof. PBŚ, Prorektor ds. nauki i ewaluacji Politechniki Bydgoskiej im. Jana i Jędrzeja Śniadeckich.
Maria Wasiak, zastępca prezydenta Bydgoszczy
dr hab. inż. Łukasz Skowroński, prof. PBŚ
O doświadczeniach i i perspektywy nowoczesnych idei i technologii w przedsięwzięciach bydgoskiego MWiK mówił prezes przedsiębiorstwa Stanisław Drzewiecki.
Stanisław Drzewiecki, prezes MWiK Bydgoszcz
Podczas wydarzenia są omawiano możliwości działań, a także przykłady dobrych praktyk w ich wdrożeniach. Ważnym tematem była potencjalna współpraca branży zaawansowanych technologii i przemysłu z przedsiębiorstwami użyteczności publicznej zarządzającymi infrastrukturą krytyczną.
Agnieszka Wrzesińska, Wavin Polska S.A
O nowoczesnych rozwiązaniach dla zielono-niebieskiej infrastruktury mówiła Agnieszka Wrzesińska z Wavin Polska S.A
Panel dyskusyjny o niebiesko-zielonej infrastrukturze
Konferencja Bydgoszcz Smart City
Coraz większą rolę będą odgrywały sprawne i skuteczne zarządzanie oraz działania proekologiczne.
Uczestnicy rozmawiali m.in. o doświadczeniach i perspektywie zastosowań nowych technologii w projektach realizowanych przez MWiK w Bydgoszczy, szczególnie o koncepcji „miasta gąbki” związanej z budową i rozbudową sieci kanalizacji deszczowej.
Narodowe Centrum Badań i Rozwoju zaprezentowało wizję Smart City = Green City. Zielone technologie NCBR dla miasta przyszłości.
Podczas wydarzenia omawiano m.in. strategię gospodarki wodą w obiegu zamkniętym dla Bydgoszczy na podstawie rezultatów projektu City Water Circle, koncepcję zagospodarowania wód opadowych z terenu siedziby spółki MWiK w Bydgoszczy, a także bydgoskie łąki kwietne i ogrody deszczowe jako elementy zielono-niebieskiej infrastruktury.
Eksperci omawiali wyzwania, bezpieczeństwo i kierunki rozwoju Smart City, smart metering i lighting jako potencjalne usługi dla miasta, a także otwarte i programowo definiowane sieci 5G w kontekście szans dla innowacyjnych rozwiązań inteligentnych miast, a także kwestię inteligentnych budynków.
Zaprezentowano także sytem monitorowania retencji wód opadowych na przykładzie zbiorników retencyjnych w Bydgoszczy oraz systemy informatyczne w MWiK w Bydgoszczy i automatyzację w miejskich wodociągach.
Podczas pokazów uczestnicy zapoznali się z instalacją zbiornika antykompresyjnego i możliwościami badania oraz monitorowania jakości powietrza w mieście za pomocą dronów.
Patronat medialny objął serwis inzynieria.com.
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.