Czego potrzeba do budowy studni na działce?

Czego potrzeba do budowy studni na działce? Przede wszystkim będziesz potrzebować odpowiedniego narzędzia, które umożliwi Ci zrobienie otworu. Do budowy studni specjaliści często wykorzystują ręczną wiertnicę, która zbudowana jest z glebowego rozwiertaka, dwóch wierteł, liny, klapowej, szlamówki, przedłużki i rączki. Będziesz potrzebował również rur PCV, które powinny być dostosowane rozmiarem do wierteł.

Jak wybudować studnię na działce?

Na początku należy wykopać otwór w ziemi. Później w tym otworze trzeba umieścić rozwiertak. Gdy osiągniesz głębokość studni 1 metra, przyczep linę do wiertła za pośrednictwem karabińczyka i zamontuj element przedłużający. Następnie kontynuuje się wiercenie, dokładając przedłużki. Tę czynność wykonuje się aż do momentu, w którym zauważysz wodę lub większą wilgotność gleby.

Kiedy dojdziesz do tego etapu, zmień wiertło na to, które ma mniejszą średnicę. Następnie do studni trzeba włożyć rurę PCV i kontynuuj wykonywanie odwiertu. W momencie, gdy woda zacznie szybko napływać, że wyjmowanie urobku będzie utrudnione lub niemożliwe, wprowadź do otworu szlamówkę klapową i uderz o dno. Dzięki temu Twoja rura głębiej się wciśnie. Studnię pogłębiaj aż do momentu, w którym osiągniesz minimum 2 metry głębokości wody.

Ostatnie etapy obejmują budowę filtra na wykorzystanej rurze PCV oraz wprowadzenie pompy głębinowej lub hydroforowej. Dostępne na stronie https://www.podlane.pl/pompy-hydroforowe-cat-547 w atrakcyjnych cenach pompy hydroforowe poleca się stosować, gdy lustro wody wykonanej studni znajduje się powyżej ośmiu metrów i w żaden sposób nie opada niżej. Pompa głębinowa natomiast sprawdzi się w sytuacji, gdy lustro wody ulokowane jest poniżej 8 metrów.

Kiedy warto wybudować studnię głębinową?

Wyróżnia się trzy rodzaje studni. A mianowicie studnię wąskorurową, kopaną i głębinową. Pierwsza opcja jest rzadko wykorzystywana ze względu na niską funkcjonalność oraz podatność na ewentualne uszkodzenia. Studnia kopana jest aktualnie najtańszym rozwiązaniem, ale ma pewne ograniczenia. Ten rodzaj studni charakteryzuje się stosunkowo małą głębokością – z reguły na poziomie 15-20 metrów. A zatem tym sposobem sięgamy do pierwszej warstwy wodonośnej gleby. To z kolei oznacza, że w wodzie, którą będziesz doprowadzać do domu, mogą pojawić się zanieczyszczenia. Aby rozwiązać ten problem, wodę trzeba będzie dodatkowo uzdatniać przed jej użyciem.

Największą popularnością cieszą się studnie głębinowe. W porównaniu z wyżej wspomnianymi rozwiązaniami koszty studni głębinowej są wyższe. Ostateczna cena składa się z odwiertu, instalacji pompy wodnej oraz podłączenia pompy do źródła zasilania. Wielu klientów decyduje się na tę ostatnią opcję ze względu na wygodę oraz fakt, że pobierana woda jest zdatna do spożycia – nie trzeba jej uzdatniać, jak w przypadku studni kopanej.

Kiedy warto wybudować studnię głębinową? Oczywiście wtedy, kiedy działka jest zlokalizowana spory kawałek od lokalnej sieci wodociągowej i musimy znaleźć inne rozwiązanie, które umożliwi nam doprowadzanie wody do posesji. Odpowiednio dobrana studnia wraz z urządzeniami pozwala pobierać wodę stosunkowo niskim kosztem.

Dodatkową korzyścią wykopania studni głębinowej jest również uniezależnienie się od sieci wodociągowej. Zatem studnia głębinowa będzie doskonałą alternatywą również dla tych osób, którym zależy na oszczędnościach i zabezpieczeniu się przed awariami, do których nierzadko dochodzi w lokalnych sieciach wodociągowych. Studnia głębinowa jest świetną opcją także dla działek z dużym ogrodem.

Instalacja daje same korzyści finansowe, jeśli chodzi o podlewanie roślin wodą, którą będziesz pozyskiwać właśnie ze studni głębinowej. Budowa studni głębinowej może wydawać się skomplikowana, jednak warto to zrobić, szczególnie że budowę studni można rozpocząć prawie w każdym przypadku, o ile znajduje się co najmniej 5 metrów od granicy działki. Warto również pamiętać, że w niektórych przypadkach konieczne będzie pozwolenie wodnoprawne. Dlatego też najlepiej zacząć od zapoznania się z miejscowym planem zagospodarowania przestrzennego.