Na terenie oczyszczalni ścieków Kujawy w Krakowie doszło do awarii urządzenia znajdującego się na dnie reaktora biologicznego. Do naprawy zdecydowano się zaangażować nurka.
Fot. Wodociągi MIasta Krakowa
Prace prowadzone były na głębokości 4,5 m, w całkowitych ciemnościach. Trwały 20 minut, natomiast bardzo czasochłonne okazały się przygotowania (aż 4 godziny). Jak informują Wodociągi Miasta Krakowa, przed zanurzeniem w gęstej zawiesinie nurek musiał zapoznać się z układem urządzeń na dnie i, co kluczowe, zapamiętać go. To dlatego, że działania serwisowe w takich warunkach prowadzi się tylko za pomocą dotyku i słuchu.
Fot. Wodociągi Miasta Krakowa
Wyposażony w dodatkową butlę z tlenem nurek (jego hełm waży kilkadziesiąt kilogramów) naprawę prowadził sam, przy czym cały czas był w kontakcie radiowym z osobami na zewnątrz reaktora.
Fot. Wodociągi Miasta Krakowa
Wodociągi Miasta Krakowa wyjaśniły, że zaangażowanie nurka-serwisanta to rozwiązanie tańsze niż opróżnienie reaktora.
Oczyszczalnia ścieków Kujawy w Krakowie
Oczyszczalnię ścieków Kujawy zbudowano w 1999 r. na potrzeby obsługi Nowej Huty oraz wsparcia oczyszczalni Płaszów. W kolejnych latach zakład przechodził modernizacje. Obecnie oczyszcza ścieki komunalno-bytowe od 250 tys. mieszkańców. To oczyszczalnia mechaniczno-biologiczna, odbiornikiem ścieków oczyszczonych jest Wisła.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.