Jeszcze w grudniu 2022 r. Wodociągi Miasta Krakowa rozpoczęły remont liczących ponad 100 lat przewodów wodociągowo-kanalizacyjnych, znajdujących się pod głównym dziedzińcem zabytkowych budynków przy ul. Senatorskiej 1.
Zabytkowa siedziba Wodociągów Miasta Krakowa Fot. Wodociągi Miasta Krakowa
Historyczne zabudowania z czerwonej, wypalanej cegły znajdujące się przy ul. Senatorskiej 1 w Krakowie od początku swego istnienia związane są z miejską spółką wodociągową. W 1913 r. powstał tu tzw. Dworzec Wodociągowy czyli zespół budynków mieszczący biura Zarządu, mieszkania urzędników technicznych, skład i stację prób wodomierzy, kotłownię oraz m.in. tartak i stolarnię.
Zabytkowy Dworzec Wodociągowy w Krakowie przy ul. Stolarskiej 1. Zdjęcie archiwalne Wodociągów Miasta Krakowa
Do dziś w zabytkowe budynki funkcjonują jako siedziba główna Spółki. Mieszczą się w nich biura, hala wodomierzy i centralna dyspozytornia.
Remont po ponad 100 latach
Decyzję o remoncie sieci wod-kan znajdującej się pod zabytkową siedzibą Wodociągów Krakowskich podjęto po badaniach, które wykazały zły stan techniczny wewnętrznych sieci kanalizacji ogólnospławnej i wodociągowej ze względu na ich wiek, różnorodność średnic i materiałów.
fot. Wodociągi Miasta Krakowa
Inwestycja ma charakter kompleksowy, obejmuje:
- budowę i przebudowę infrastruktury wodociągowo-kanalizacyjnej
- budowę i przebudowę odcinków przyłączy
- budowę studni wodomierzowej
- rozbiórkę kolidującej infrastruktury podziemnej
- odtworzenie nawierzchni.
Dbając o zachowanie unikalnego charakteru obiektu, wszelkie prace na poziomie dróg wewnętrznych prowadzone są z najwyższą starannością i dostosowane do charakteru zabytkowej zabudowy. W ramach wcześniejszych działań podejmowanych przez Wodociągi Miasta Krakowa, została już odnowiona elewacja zabytkowego budynku finansowana ze środków Społecznego Komitetu Odnowy Zabytków Krakowa – podano w oficjalnym komunikacie Spółki.
Wodociągi zbają o użyteczność, walor zabytkowy i środowisko
Prace prowadzone są pod nadzorem Miejskiego Konserwatora Zabytków. Prowadzony jest także nadzór archeologiczny w oparciu o Ustawę z dnia 23 lipca 2003 roku o Ochronie Zabytków i Opiece nad Zabytkami. Remont odbywa się przy uwzględnieniu ochrony środowiska, odnowy zieleni, gleby, naturalnego ukształtowania terenu i stosunków wodnych.
Fot. Wodociągi Miasta Krakowa
Inwestycja nie wpływa na obsługę interesariuszy odwiedzających Centrum Obsługi Mieszkańców przy ul. Senatorskiej 9.
Przeczytaj także: W Płocku powstała jedna z największych przepompowni ścieków w kraju
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.