Czyszczarki montowane są w poprzek Kanału Raduni, w dwóch miejscach – na wysokości ulic Menonitów i Okopowej oraz ul. Zaroślak. Przymocowane będą do betonowych umocnień brzegów poprzez zastosowanie metalowych filarów. Chwytaki, zaprojektowane specjalnie na potrzeby tego zadania, zaakceptowane zostały przez konserwatora zabytków. To urządzenia przypominające łyżki koparki. Pracują w ten sposób, że przesuwając się po prowadnicach wyławiają zanieczyszczenia.

Urządzenia usprawnią działania pracowników Gdańskich Wód, którzy każdego roku z Kanału Raduni wydobywają średnio 200 ton różnego rodzaju nieczystości.

Czyszczarki będą usuwać zanieczyszczenia, które osadzają się na kratach Kanału Raduni. Nieczystości te mogą blokować swobodny przepływ wody, a w skrajnych przypadkach doprowadzić do jej gwałtownego wezbrania. W takiej sytuacji w połączeniu np. z intensywnymi opadami woda z Kanału Raduni może nawet wylać się z koryta – tłumaczy dla oficjalnej strony miasta Agnieszka Kowalkiewicz, rzecznik prasowy spółki Gdańskie Wody.  


Do tej pory kraty na Kanale Raduni czyszczono ręcznie mniej więcej dwa razy w tygodniu. Częstotliwość tych działań wzrastała zależnie od pogody, bywało, że nawet do trzech razy dziennie. Po oddaniu do użytku automatycznych urządzeń konieczność ręcznych prac ma występować jedynie w przypadku pojawienia się na kratach odpadów wielkogabarytowych lub zjawiska lodu (który trzeba będzie skuwać).

Czyszczarki mają być gotowe w czerwcu br. W przypadku Gdańska tego typu automatyczne urządzenia działają już w pompowniach w Nowym Porcie i Rudnikach.

Przeczytaj także: Gdańsk – kolejny etap budowy zbiornika retencyjnego Jaśkowa Dolina