Stacja uzdatniania będzie gotowa w 2024 r. i dostarczy wodę pitną 24 tys. osób podłączonych do miejskiej sieci wodociągowej.

Zakres robót w ramach budowy stacji uzdatniania wody obejmuje uzbrojenie trzech otworów studziennych w pompy głębinowe i wykonanie ich obudów w formie żelbetowych komór podziemnych. Zostaną zamontowane urządzenia uzdatniające wodę surową, powstaną zbiorniki, z których będzie pompowany surowiec dla użytkowników sieci wodociągowej. Woda z płukania filtrów trafi do odstojnika, a następnie do kanalizacji.

Przewidziano także montaż zewnętrznego agregatu prądotwórczego oraz instalacji fotowoltaicznej wytwarzającej prąd na potrzeby stacji uzdatniania wody. Teren wokół niej będzie utwardzony, pojawią się dojazdy, chodniki, ogrodzenie i mała architektura.

Ogrzewanie zapewnią pompy ciepła zasilane z paneli PV (w maksymalnym możliwym stopniu). Stacja będzie wyposażona w automatyczną paczkowarkę wody pitnej, która zapewni dostawy w przypadku awarii sieci wodociągowej lub sytuacji kryzysowej.

Całkowity koszt inwestycji to 24,5 mln zł brutto, w tym 15 mln zł to pożyczka z Narodowego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej (NFOŚiGW). Środki pochodzą z programu Adaptacja do zmian klimatu.

Przeczytaj także: Elbląg – zmodernizowana przepompownia obsługuje 73% ścieków