Cykl wydarzeń w ramach hucznego obchodzenia Święta Wodociągowców – XXIX edycji Międzynarodowych Targów Maszyn i Urządzeń dla Wodociągów i Kanalizacji WOD-KAN 2023 już 30 maja tradycyjnie rozpocznie się w Bydgoszczy i będzie trwał trzy dni (30 maja-1 czerwca). Będą to dni wypełnione wydarzeniami, jakie warto zobaczyć, w których warto uczestniczyć.
Ubiegłoroczna edycja Międzynarodowych Targów Maszyn i Urządzeń dla Wodociągów i Kanalizacji WOD-KAN. Fot. Quality Studio dla www.inzynieria.com
Targi WOD-KAN, rozpoznawalna w środowisku konferencja #musthave, międzynarodowa konferencja oraz wyczekiwany w branży targowy konkurs to najistotniejsze elementy obchodów, ale nie jedyne, na których warto być. Dużo uwagi poświęcone zostanie temu, co obecnie najistotniejsze, co wielu zajmuje, porusza – temu, co realnie dziś wspiera branżę. I, jak u Hitchckoca – najpierw trzęsienie ziemi, a potem napięcie będzie narastać.
Ukraina – morze potrzeb…
Owym „trzęsieniem ziemi” na początku będzie międzynarodowa konferencja, która pokaże aktualny stan ukraińskiej infrastruktury, a rozmowy będą również dotyczyły możliwości jej odbudowy. Przedstawiciele ukraińskich firm wodociągowych opowiedzą, jak funkcjonuje się i pracuje w warunkach wojennych. Wskażą czego teraz, w tych nadal dramatycznych dniach, najbardziej potrzebują i czego oczekują od reszty świata. Opowiedzą o tym zaproszeni goście: przedstawicielka Krajowej Komisji ds. Regulacji Państwowej Energetyki i Usług Komunalnych Olga Babii, Dyrektor Wykonawczy Organizacji Miast Ukrainy Oleksandr Slobozhan, Prezes Ukraińskiej Organizacji Przedsiębiorstw Wodociągowych i Kanalizacyjnych „Ukrwodokanałekologia” Dmytro Novytskyi oraz siedmiu dyrektorów ukraińskiej infrastruktury z miast w bardzo trudnej sytuacji.
Czernihów, Kramatorsk, Czerniowce, Mikołajów – jeszcze dwa lata temu większość z nas nie słyszała o tych miastach, dziś są znane z jedynek programów informacyjnych i relacji wojennych. Będzie można usłyszeć, jak walczy się o zapewnienie niezbędnych elementów życia – takich jak dostarczanie wody – na terenach objętymi walkami. Dzięki udziałowi dyrektorów z Ukrainy możliwe będzie poznanie sytuacji bezpośrednio od nich. Podzielą się informacją, czego potrzebują teraz, czego będą potrzebować po wojnie. Istnieje możliwość nawiązania bezpośrednich kontaktów, bo ogrom potrzeb jest niewypowiedziany – w wielu przypadkach infrastrukturę trzeba będzie po wojnie odbudować, dlatego też organizacja Operatorów bez Granic szuka przedsiębiorców do współpracy na terenie Ukrainy już teraz.
Wsparcie eksperckie potrzebne od zaraz
Na przedstawionym tle rzeczywistych problemów infrastruktury krytycznej w Ukrainie eksperci z Kanady, Niemiec, Łotwy i Finlandii zaprezentują propozycję i przykład dobrych praktyk w zakresie szkolenia, odbudowy, organizacji zarządzania i finansowania ukraińskich usług wodociągowo-kanalizacyjnych. Dodatkowo prezentacja niemieckiej organizacji usług komunalnych na temat konstruowania taryf, problemów i propozycji rozwiązań może być inspiracją w debacie o taryfach w Polsce. Wszak wiele krajów ma podobne problemy.
Dzień drugi – znana i lubiana konferencja #musthave
Drugiego dnia Święta Wodociągowców (31 maja) napięcie będzie narastało. Dzień konferencyjny #musthave zacznie się mocno – nowoczesne technologie, a więc wykorzystanie zaawansowanych narzędzi informatycznych. Obecnie sporo uwagi w całej branży poświęca się temu zagadnieniu, a potrzeba będzie narastała. Będzie również o blaskach i cieniach związanych z oczyszczaniem ścieków na różnych etapach, w różnych stronach Polski. Jacek Kościukiewicz, prelegent targów, przedstawiciel firmy Cambi podkreśla: Każdego roku w Polsce odbywa się wiele wydarzeń związanych z uzdatnianiem wody i oczyszczaniem ścieków komunalnych. Jest jednak tylko jedno, na którym być trzeba – to bydgoskie Targi WOD-KAN. Dla Cambi udział w tym wydarzeniu ma szczególne znaczenie. To możliwość spotkania z większością potencjalnych klientów w ciągu kilku dni i zaprezentowania naszych rozwiązań technologicznych w dziedzinie przetwarzania osadów ściekowych w zieloną energię.
Jak często jest podkreślane, cały ten cykl konferencji #musthave powstał na bazie przekonania, że można i warto uczyć się od innych. W tym przypadku to sami Wodociągowcy dzielą się wiedzą i doświadczaniem związanym z technologiami i urządzeniami. Przedstawiane jest tu otwarcie to, co dobrze się sprawdza i to, co nie działa. Wszystko jest przygotowane w oparciu o ideę dialogu branży – to Wodociągowcy Wodociągowcom najlepiej doradzą. I to, jak zauważają sami uczestnicy, działa najlepiej.
Targi WOD-KAN w Bydgoszczy to ważne wydarzenie w kalendarzu branży wodno-ściekowej, które przyciąga liczne i ważne grono osób związanych z sektorem. Targi gromadzą specjalistów, przedstawicieli firm oraz uznanych ekspertów. Są okazją do nawiązania nowych kontaktów, wymiany doświadczeń i rozpoczęcia współpracy z innymi profesjonalistami. To źródło wiedzy dla wszystkich zainteresowanych tematyką gospodarki wodno-ściekowej. Uczestnicy mogą dowiedzieć się o najnowszych technologiach, trendach, a także o aktualnych i planowanych regulacjach formalno-prawnych. Targi są doskonałą okazją do zapoznania się z nowoczesnymi produktami, usługami, w tym rozwiązaniami innowacyjnymi. Są inspirujące, mogą pobudzić kreatywność i pomóc w poszukiwaniu nowych rozwiązań. Uważam obecność na targach za obowiązkową, zwłaszcza w ostatnich, trudnych czasach – powiedział Dariusz Kierzkowski, Prezes Zarządu PWiK Sp. z o.o. w Siedlcach, stały uczestnik Targów.
Wisienka na torcie – Konkurs Grand Prix Targów
Kulminacyjnym i bardzo wyczekiwanym elementem Święta Wodociągowców będzie rozstrzygnięcie konkursu Grand Prix Targów WOD-KAN 2023. Komisja Konkursowa wyłoni zwycięzców konkursu na najlepszy produkt w dwóch kategoriach: urządzenie oraz technologie. Jak co roku rywalizacja jest bardzo zacięta, a zgłoszone projekty bardzo ciekawe. Członkowie Komisji Konkursowej oceniają produkty, kierując się kryteriami: nowatorskie rozwiązanie-nowoczesność, wpływ na funkcjonowanie przedsiębiorstwa, efekty ekonomiczne, wdrożenie z referencjami. Wiele zgłoszonych projektów odpowiada na bieżące potrzeby różnych obszarów branży i stanowi niezwykle ciekawe rozwiązania. Wyniki konkursu zostaną ogłoszone w pierwszy dzień podczas oficjalnego otwarcia Targów WOD-KAN.
Wszystkie drogi wiodą do Bydgoszczy!
Jak widać, Bydgoszcz na dwa dni zamienia się w Święto Wodociągowców. Warto tu być. Każdy znajdzie coś dla siebie. I to zarówno osoby związane bezpośrednio z branżą wod.-kan., jak i z nią współpracujące. Wachlarz wydarzeń i możliwości jest duży, a poruszane są zagadnienia te dziś naprawdę najważniejsze. Więcej informacji o Targach można znaleźć na stronie: targi-wod-kan.pl
Udział w Targach jest bezpłatny, wymaga jednak wcześniejszej rejestracji Zwiedzających: wod-kan-2023.exposupport.pl/visitor/register
Ostatnie zdanie oddamy dwojgu stałym uczestnikom Targów. Aneta Pecyna-Doktór, Wiceprezes UNISOFT Sp. z o.o. zauważyła: Targi są doskonałym miejscem na prezentację innowacji – nowoczesnych technologii i rozwiązań, ale także pewnych idei – dzięki którym możliwy staje się nieustanny rozwój branży. Są sposobnością do wymiany doświadczeń, podsumowania tego, co już udało się osiągnąć i jednocześnie spojrzenia w przyszłość oraz zaplanowania kierunków dla dalszego rozwoju. Są też Świętem Branży oraz miejscem dla jej integracji, która szczególnie teraz – w trudniejszym dla branży momencie – jest niewątpliwie bardzo potrzebna, by wspólnie stawiać czoła wyzwaniom. I właśnie pod takim hasłem: „RAZEM NAPRZECIW WYZWANIOM” będziemy w tym roku prezentować najnowsze rozwiązania informatyczne, efektywnie wspierają przedsiębiorstwa wod.-kan. w ich codziennym funkcjonowaniu.
Natomiast zdaniem Tadeusza Frączka – prezesa Zarządu Sądeckie Wodociągi, Targi to dla nas szansa zapoznania się z nowymi rozwiązaniami technicznymi i produktami. To także forum wymiany doświadczeń i pomoc w radzeniu sobie z wyzwaniami i problemami, które dotyczą przedsiębiorstw wodociągowo-kanalizacyjnych.
Do zobaczenia w Bydgoszczy!
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.