W największej krakowskiej oczyszczalni ścieków w Płaszowie zostanie przebudowana instalacja biogazu do zasilania istniejących oraz planowanych modułów kogeneracyjnych. W efekcie jej system ciepłowniczy stanie się efektywny.
Przebudowa instalacji biogazu w krakowskiej oczyszczalni ścieków. Fot. Wodociągi Miasta Krakowa
- Zbiorniki sferyczne zastąpią stare zbiorniki cylindryczne
- Zwiększy się pojemność gromadzonego biogazu i efektywność jego wykorzystania
- Wartość inwestycji wynosi 17,94 mln zł
Wymiana zbiorników, nowe agregaty prądotwórcze
W ramach przedsięwzięcia dojdzie do przebudowy instalacji biogazu, która służy do zasilania modułów kogeneracyjnych w oczyszczalni ścieków. Zbiorniki cylindryczne zostaną zastąpione sferycznymi o większej pojemności. Zwiększą one efektywność wykorzystania gromadzonego paliwa. Będą też zamontowane dwa kolejne moduły kogeneracyjne mocy elektrycznej 800 kW każdy wyposażone w niskoemisyjne silniki spalające biogaz. Agregaty prądotwórcze mogą być zasilane biogazem lub gazem ziemnym.
W dwóch budynkach już podłączonych do sieci zaplanowano rozbudowę instalacji wewnętrznej umożliwiającej użycie ciepła do podgrzewania wody. Takie rozwiązanie zmniejszy zużycie prądu. Planowana sieć cieplna wykorzystująca energię cieplną z kogeneracji ma być przyłączona do istniejącej. Część ciepła odpadowego ze spalarni osadów zostanie zastosowana do celów grzewczych.
Mniej urządzeń zasilanych z zewnątrz
Dojdzie też do modernizacji układu elektroenergetycznego oczyszczalni ścieków, w wyniku której wybrane urządzenia nie będą już zasilane z zewnątrz.
Zdemontowano już jeden z dwóch cylindrycznych zbiorników biogazu. Zastąpi go zbiornik sferyczny. Po jego uruchomieniu nastąpi wymiana kolejnego (ciągłość produkcji biogazu musi być zachowana). Wykonano fundamenty pod instalację odbioru ciepła odpadowego ze spalarni osadów oraz pod stację transformatorową.
Stare fundamenty zbiornika biogazu są przystosowywane do wymagań technologicznych nowego, trwają prace ziemne i wykonywanie fundamentów pod wentylator powietrza, przepustnicę dla zbiornika biogazu i agregaty kogeneracyjne. Budowana jest sieć ciepłownicza, a modernizacji podlegają instalacje elektryczna, biogazu i gazu ziemnego.
Koszt inwestycji wynosi prawie 17,94 mln zł. Dofinansowanie z Mechanizmu Finansowego Europejskiego Obszaru Gospodarczego to kwota ponad 6,56 mln zł.
Przeczytaj także: Łódź – deszczówka ma być zatrzymywana w mieście
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.