Jaworznicki Obszar Gospodarczy

Obejmuje teren o powierzchni 300 ha, szacuje się, że prace znajdzie tutaj około 10–12 tys. osób. Ma być to miejsce działania firmy z branż zaawansowanych technologicznie. Atutem będzie bliskość elektrowni i głównych szlaków komunikacyjnych, za to dalsza odległość od zabudowy mieszkaniowej. Powstać ma tutaj m.in. fabryka aut elektrycznych Izera. Obecnie Jaworznicki Obszar Gospodarczy znajduje się na etapie m.in. uzbrajania w niezbędne media, jak prąd, gaz, kanalizacja i woda.

Pozyskano 100 mln zł z Rządowego Programu Inwestycji Strategicznych na uzbrojenie Jaworznickiego Obszaru Gospodarczego, a Spółka Restrukturyzacji Kopalń (SRK) przekazała na rzecz Jaworzna około 4 ha działek na terenach byłej kopalni Jan Kanty. Teraz Wodociągi Jaworzno, Gmina Miasta Jaworzna oraz SRK podpisały umowę dotyczącą współpracy w zakresie zagospodarowania wód kopalnianych.

Budowa stacji pochłonie ponad 50 mln zł

Plan zakłada, że na jednej z działek na terenie po kopalni Jan Kanty powstanie stacja uzdatniania wody, która będzie zasilana wodami kopalnianymi. Oczyszczona woda, zdatna do picia ma być dostarczana do firm działających w JOG oraz na potrzeby mieszkańców. W ten sposób odciążone zostanie dotychczasowe ujęcie miejskie.

Stacja uzdatniania wody Jan Kanty składać ma się m.in. z urządzeń do ozonowania, lamp UV, układu odwróconej osmozy oraz zestawów filtrów i membran do odsalania.

Parafowana właśnie umowa obejmuje zakup wolumenów wody surowej przez Jaworznickie Wodociągi na potrzeby Jaworznickiego Obszaru Gospodarczego.

Nowe ujęcie może w przyszłości stanowić dodatkowe źródło wody pitnej dla Jaworzna, zgodnej z obowiązującymi w tym zakresie normami. Przewiduje się, że budowa stacji wraz z układem technologicznym potrwa ponad dwa lata i może pochłonąć środki rzędu ponad 50 mln zł – powiedział prezes Wodociągów Jaworzno Józef Natonek.

Zobacz także: Wodociągi Białostockie – rozbiórka zbiornika biogazu na zdjęciach