Nowoczesne czasy nie zawsze gwarantują komfortowe rozwiązania. Doskonały przykład stanowią sieci kanalizacyjne, które wciąż nie dotarły do każdej posesji, a dotyczy to wielu województw. Oczywiście nie oznacza to, że właściciele takich domów muszą załamywać ręce. Odpowiednim rozwiązaniem w tym przypadku będzie szambo betonowe, które jest w stanie zagwarantować wygodę użytkowania, a także wydajność, czyli bezproblemowe usuwanie wytwarzanych na posesji nieczystości. Wykorzystanie tego typu konstrukcji jest wymogiem w lokalizacjach, które wciąż nie doczekały się możliwości użytkowania tradycyjnej sieci kanalizacyjnej.
Jakie szambo najlepsze? Wykonane z betonu
Nie ma wątpliwości, że istnieje przynajmniej kilka czynników, które należy wziąć pod uwagę podczas poszukiwań optymalnego zbiornika na nieczystości. Kluczowym aspektem jest materiał, z jakiego wykonano tego rodzaju konstrukcję. Okazuje się, że szambo betonowe jest idealnym rozwiązaniem. Decyduje o tym kilka czynników. Przede wszystkim beton jest:
- trwały,
- wytrzymały,
- szczelny.
Właśnie te parametry odgrywają istotną rolę w trakcie użytkowania szamba. Szczelność to czynnik, dzięki któremu w skuteczny sposób chroni się grunt oraz wody gruntowe przed potencjalnym wyciekiem nieczystości. Odporność ma znaczenie z tego powodu, że konstrukcje na ścieki montowane są zazwyczaj w ziemi, co naraża je na działanie zróżnicowanych sił nacisku, ale też na przykład takich czynników jak wilgoć. Warto się przed nimi zabezpieczyć w odpowiedni sposób. Oczywiście w tym przypadku istotny jest nie tylko wybór samego surowca, ale również jego jakość. Z tego powodu warto szukać szamba, które jest wykonane z najwyższej klasy materiału budulcowego.
Jedna komora wystarczy? A może dwie?
Właściwie dopasowane zbiorniki na ścieki gwarantują ich optymalne wykorzystanie. Z tego powodu warto się zastanowić, jaką formę powinny mieć tego rodzaju konstrukcje. Wśród propozycji dostępnych na rynku są między innymi szamba jednokomorowe, dwukomorowe, a nawet większe. Na czym polega różnica między nimi? W jednokomorowych wersjach wszystkie domowe nieczystości są gromadzone razem. W przypadku modeli dwukomorowych dostępny jest podział na ścieki grube oraz płynne. Pozwala na to przegroda znajdująca się wewnątrz konstrukcji. Płynne nieczystości można wówczas poddać drenażowi, a następnie odprowadzić do gruntu. Z całą pewnością jest to wydajne i ekologiczne rozwiązanie, które warto wziąć pod uwagę.
Pojemność ma fundamentalne znaczenie
W trakcie wyboru szamba nie można zapominać o jego wielkości. Oczywiście wpływ na decyzję ma w tym przypadku przede wszystkim wielkość gospodarstwa, czyli liczba zamieszkujących je osób. Wiadomo, że im więcej domowników, tym większa ilość nieczystości będzie wymagała usunięcia. Z tego powodu szambo betonowe powinno być odpowiednio dopasowane wielkością do potrzeb gospodarstwa. Należy też zdawać sobie sprawę z faktu, że nie zawsze jest to warunek, który da się spełnić. Dlaczego? Ponieważ czasami przeszkodą są względy infrastrukturalne. Bywa tak, że na terenie posesji po prostu brakuje przestrzeni na montaż dużego zbiornika. Oczywiście wówczas koniecznością jest wybór mniejszej konstrukcji i jej częstsze opróżnianie.
Okazuje się, że szukając optymalnego zbiornika na nieczystości, należy wziąć pod uwagę kilka kwestii, aczkolwiek wymienione aspekty wcale nie wyczerpują listy. Na szczęście na rynku są dostępne tak zróżnicowane produkty, że wybór odpowiedniego nie powinien stanowić problemu.
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!