Legioneloza. Co to za choroba?

Legionelozę wywołują bakterie Legionella, nazywane bakteriami ciepłej wody. Występują w wodzie i rozmnażają się w temperaturze 20-50 stopni Celsjusza. Główny Inspektorat Sanitarny informuje, że to choroba układu oddechowego, która co prawda jest zakaźna, ale nie zaraźliwa. Nie przenosi się z człowieka na człowieka, a zagrożenie stanowi jedynie, gdy dostanie się do dróg oddechowych. Do zakażenia może dochodzić w efekcie wdychania powietrza, w którym znajduje się aerozol skażonej bakteriami wody (mgła wodna wytwarzana przez takie urządzenia jak wanny z hydromasażem, prysznice, a także fontanny, kurtyny wodne czy klimatyzatory). GIS podkreśla, że bakterie Legionella, gdy trafią do układu pokarmowego wraz z wypitą wodą, nie są dla ludzi niebezpieczne.

Legioneloza. Pamiętaj – twój budynek, więc sieć też twoja

W związku z ostatnimi zakażeniami GIS polecił wszystkim państwowym jednostkom sanitarnym w całym kraju, by wzmocniły nadzór nad przestrzeganiem zasad bezpieczeństwa zdrowotnego wody przez zarządzających wodociągami i instalacjami wodnymi, w tym w takich budynkach, jak szpitale czy domy pomocy społecznej.

Warto jednak przypomnieć, że spółki wodociągowe, które na co dzień zajmują się zbiorowym dostarczaniem nam wody, odpowiadają za jej jakość do miejsca za zaworem za wodomierzem głównym w danym obiekcie. Dalszy odcinek to już wodna instalacja wewnętrzna, za którą odpowiedzialny jest zarządca lub właściciel budynku.

Wspominamy o tym nie przez przypadek, ponieważ w komunikacie GIS podkreślono, że wysokie temperatury powietrza (a takie były w ostatnim czasie) sprzyjają namnażaniu się pałeczek Legionella właśnie w wewnętrznych instalacjach wodnych. Warto więc przyjrzeć się, co możemy zrobić w naszych domach czy biurach, by uniknąć zakażenia bakteriami Legionella.

Legioneloza – jak chronić się przed zakażeniem?

Legionella najlepiej rozwija się w wodzie o temperaturze między 25 a 45 stopni Celsjusza. Poza tym:

  • przy 55 stopniach żyje około 20 min;
  • przy 60 stopniach żyje 2 min;
  • przy stopniach 70 ginie.

Z tego powodu, by uniknąć zagrożenia:

  • regularnie czyść i dezynfekuj urządzenia natryskowe (głowice prysznicowe, nawilżacze powietrza, wanny z hydromasażem),
  • po nieużywaniu kranu przez ponad 2 tygodnie, zanim znów zaczniesz z niego korzystać, odkręć go i pozwól wodzie przez co najmniej 2 minuty swobodnie płynąć do kanalizacji;
  • okresowo opróżniaj i przepłukuj urządzenia grzewcze, co pozwoli zredukować osiadające na dnie i ściankach zanieczyszczenia,
  • zachowuj temperaturę wody w urządzeniach grzewczych na poziomie 60 stopni.

Pamiętajmy o tych zasadach, bo choć legionelozę większość z nas wyleczy za pomocą antybiotyków, to możliwy jest także ciężki przebieg choroby. Dotyczy to najczęściej osób starszych, z obniżoną odpornością i przewlekłymi chorobami płuc (a także palaczy).