Jak to się zaczęło?

Był rok 1973 kiedy pierwsze rury GRP zostały dostarczone przez protoplastów Amiblu na potrzeby budowy rurociągu przy zakładach włókienniczych Elana w Toruniu. Biorąc pod uwagę kwestie środowiska, w jakim miałby on pracować (ścieki o wysokiej kwasowości), poszukiwano produktów o odpowiednich parametrach technicznych. I to właśnie odporne na korozję i potencjalnie agresywne ciecze, rury z włókna szklanego wzmacnianego żywicą poliestrową (GRP) zostały wybrane do realizacji inwestycji. Po ponad pięćdziesięciu latach intensywnego użytkowania ekspertyza potwierdza, że rury GRP utrzymały praktycznie niezmieniony stan, a ich powierzchnia pozostała gładka. Od momentu instalacji Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji w Toruniu nie odnotowało żadnej awarii, co świadczy o niezawodności i trwałości zastosowanych rozwiązań.

Rury GRP od Amiblu cechuje trwałość. Zaprojektowane są na lata, z myślą o odporności na ścieranie i działanie środowiska kwasowego. Są lżejsze od betonu, i co warto podkreślić, proces ich produkcji generuje stosunkowo niski poziom emisji dwutlenku węgla – podkreśla Dariusz Kosiorowski, manager działu technicznego Amiblu Poland.

Ekspansja zagraniczna

Z biegiem lat materiał GRP zdobył uznanie na światowych rynkach, a produkty pochodzące z polskich fabryk znalazły zastosowanie w wielu projektach. Za przykład posłużyć może udział rur GRP w procesie renowacji historycznych obiektów, takich jak rzymskie Koloseum, gdzie ich wyjątkowa trwałość i wytrzymałość stały się kluczowymi atutami. Ponadto odegrały istotną rolę w projektach budowlanych w różnych zakątkach globu, obejmując Los Angeles, egzotyczną Sri Lankę oraz ponad 200 elektrowni wodnych w Norwegii, w których wykorzystywane są rury wytrzymujące wysokie ciśnienie. To nie tylko dowód na ich doskonałą jakość, ale również zdolność branży do dynamicznego dostosowywania się do najnowszych trendów i wymagań rynku światowego.

Jesteśmy przekonani, że nowe spojrzenie na kwestie środowiskowe, wynikające zarówno z lokalnych doświadczeń, jak i globalnych perspektyw, może efektywnie wspomóc rozwój miast oraz ułatwić dostosowanie się do unijnych regulacji – mówi Tomasz Wojtczak, prezes zarządu Amiblu Poland.

Problemy wodne

Główne wyzwania związane z zasobami wody, jakie stawiają przed sobą współczesne miasta, obejmują zarówno problem jej niedoboru, jak i nadmiaru. Niedostatek tego cennego zasobu jest coraz bardziej powszechny, zmuszając społeczności miejskie do szukania nowatorskich rozwiązań w zakresie gospodarki wodnej. Z drugiej strony, nadmiar wody, często wynikający z ekstremalnych zjawisk atmosferycznych, takich jak gwałtowne burze, stanowi kolejne wyzwanie dla infrastruktury miejskiej.

Palącym problemem staje się rosnące zanieczyszczenie wody. W polskich miastach zaczyna się coraz bardziej uwydatniać wpływ niestabilnej pogody na codzienne funkcjonowanie. Przykładowo, w 2019 roku Skierniewice doświadczyły kryzysu związanego z wyczerpaniem się zapasów wody, wysyłając alarmujący sygnał dla innych miejscowości.

Amiblu, jako globalna firma, pomaga dostosowywać się do zmieniających warunków atmosferycznych, a proponowane przez firmę rozwiązania są wynikiem inwestycji będących odpowiedzią na zmiany klimatyczne.

Niebieski Ład UE

Amiblu aktywnie angażuje się w prace nad „Niebieskim Ładem UE” – największą i najbardziej kompleksową strategią wodną dla Europy zainicjowaną przez Europejski Komitet Ekonomiczno-Społeczny. Zgodnie z jej założeniami do 2030 roku na inwestycje w sektorze wodnym ma zostać przeznaczone aż 389 mld euro.

To ogromna szansa dla polskich firm, które mogą znacząco skorzystać z podziału środków na błękitną infrastrukturę i pełnić rolę lidera w Unii Europejskiej. Kluczowe jest także to, aby nie cena, a kryteria środowiskowe były głównym czynnikiem przy zamówieniach publicznych – mówi Tomasz Wojtczak Wojtczak, prezes zarządu Amiblu Poland.

Amiblu jest renomowanym producentem i dostawcą rur, zbiorników oraz kształtek GRP znanych ze swojej wyjątkowo długiej żywotności oraz najwyższej jakości. Pod swoimi skrzydłami skupia dwie renomowane technologie: Flowtite oraz Hobas. Hasło przyświecające organizacji brzmi: „Szanujmy wodę tak, jak na to zasługuje”.

https://www.amiblu.com/pl/

Więcej o wyjątkowej historii GRP – ZOBACZ PREZENTACJĘ