JP Morgan wraz z m. in. australijskim funduszem infrastrukturalnym Challenger pokonał w przetargu fundusz Goldman Sachs i obejmie 27 proc. udziałów dających 32 proc. głosów w radzie nadzorczej.

Dyrektor Challengera stwierdził, że Southern Water jest firmą o najwyższym współczynniku wzrostu w branży oraz zapowiedział program inwestycyjny o wartości 1,6 mld funtów. Inwestycje te zakończyć się mają przed 2010 roku, są one konieczne dla spełnienia norm środowiskowych.

Zakup Southern Water następuje w czasie, gdy przejęcia stają się coraz rzadszym zjawiskiem, ze względu na zmniejszenie zakresu finansowania tego typu transakcji przez banki. Główną tego przyczyną jest kryzys na amerykańskim rynku nieruchomości. Jednak ostatnia transakcja JP Morgan w opinii analityków oznacza, że fundusze inwestycyjne z większym zainteresowaniem spoglądają na przedsiębiorstwa użyteczności publicznej, zwłaszcza w czasach, gdy wzrasta niepewność na rynkach finansowych.

Przejęcie Southern Water nie jest rekordową tego typu transakcją w Wielkiej Brytanii – w ubiegłym roku za 7 mld funtów australijski fundusz Macquarie kupił Thames Water.