Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociagów i Kanalizacji zamierza wydać w ciągu najbliższych 8 lat półtora miliarda złotych na wymianę części rur doprowadzających wodę do naszych mieszkań.

Krzysztof Sirko z zarządu MPWiK tłumaczy, że zmodernizowanych lub wymienionych zostanie 300 kilometrów rur. Jest to konieczne, bo zdarza się, że dobrej jakości woda zanim dotrze do mieszkań zostaje ponownie zanieczyszczona.

Powiatowy Inspektor Sanitarny Dariusz Rudaś tłumaczy, że sieć wodociągowa jest wyeksploatowana, rury zardzewiałe, zalega w nich też warstwa osadów. W przypadku awarii lub wyższych temperatur osady mogą zostać wzbużone i wówczas jakość wody się pogarsza.

MPWiK wyjaśnia, że w Warszawie wodę można pić bez przegotowania. Na jej jakość mają wpływ także mieszkańcy i administratorzy budynków. Według głównego technologa w wodociągach warszawskich Anny Olejnik, aby mieć w domu wodę czystą i smaczną wystarczy odkręcić kurek i spuścić kilka litrów, które przez kilka godzin zalegały w rurach. Administratorzy budynków powinni tez regularnie płukać instalacje wodne.

Mieszkaniec Warszawy zużywa średnio 220 litrów wody na dobę.