W trakcie III Kongresu Gospodarowania Wodami i Ochrony Przeciwpowodziowej uczestnicy będą mieli okazję wziąć udział w rejsie po Wiśle na pokładzie komfortowego statku Horyzont. Zaplanowana trasa, łącząca nowoczesne rozwiązania z historią miasta, zapewni niezapomniane wrażenia i wartościową wiedzę.
Statek Horyzont fot. Aqua Fun - Rejsy Statkiem
Trasa godzinnego rejsu obejmuje wypłynięcie z przystani w kierunku domu handlowego Jubilat oraz Mostu Dębnickiego, wybudowanego w latach 1887-1888, następnie statek popłynie w kierunku Wawelu oraz Zakola Wisły, gdzie w 1938 trwały intensywne prace nad przebudową koryta Wisły pod Wawelem wymuszone licznymi powodziami. Cypel na Dębnikach spiętrzał wodę, która wielokrotnie wlewała się do miasta, do tego podmywała brzeg po stronie Wawelu. Zakole Wisły wyprofilowano, cypel skrócono, a chwilę wcześniej rozebrano stojącą na nim Willę Rożnowskich, bo nie byłoby już dla niej miejsca.
Kraków Wisła fot. DRONE QUEST/Adobe Stock
Tam statek zawróci, a uczestnicy wycieczki będą mogli oglądać Bulwary Wiślane wybudowane w latach 1907-1913, czyli zabytkowe budowle hydrotechniczne o funkcji przeciwpowodziowej w Krakowie wzdłuż Wisły, pierwotnie przewidywane również do funkcji pomocniczych nabrzeży portowych. Składają się głównie z murów oporowych (górnego, wysokiego, oraz dolnego, ujmującego koryto rzeki i tworzącego nabrzeże przeładunkowe). W linii górnych murów znajdują się murowane schody terenowe dla pieszych oraz brukowane pochylnie do komunikacji kołowej. Bocznice kolejowe na poziomie dolnym nie zachowały się.
Trasa rejsu
Następnie statek popłynie kolejno pod mostem Grunwaldzkim, koło Klasztoru Paulinów na Skałce, Hotelu FORUM, pod mostem Piłsudskiego, kładką pieszo-rowerową im. Ojca Laetusa Bernatka, mostem Powstańców Śląskich, nowym mostem kolejowym na Zabłociu (linia kolejowa nr 91 Kraków-Medyka), mostem Kotlarskim oraz mostem kolejowym na Dąbiu (linia kolejowa nr 100 Kraków Mydlniki – Kraków Bieżanów), kierując się do stopnia wodnego Dąbie. Stamtąd uda się ponownie do przystani.
III Kongres Gospodarowania Wodami i Ochrony Przeciwpowodziowe
Obrady Kongresu toczyć się będą w zabytkowym, pięknie odrestaurowanym budynku Zakładu Uzdatniania Wody na Bielanach, położonym w najbardziej urokliwej dzielnicy Krakowa, tuż obok Lasu Wolskiego, czyli zielonych płuc stolicy Małopolski.
Zakład Uzdatniania Wody Bielany fot. Wodociągi Miasta Krakowa
Ważnym elementem Kongresu będzie uroczysta gala, w trakcie której rozdane zostaną TYTANY. Gala odbędzie się w Zamku w Przegorzałach, z którego rozpościera się niesamowity widok na Wisłę. Ponadto w Zamku, jak i w Hotelu Forest, położonych w samym sercu Lasu Wolskiego, przewidziano noclegi dla uczestników. Rozpoczęła się już rejestracja na wydarzenie. Kliknij TUTAJ
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.