Do końca marca potrwać ma pompowanie wody z rzeki Gunicy do Jeziora Głębokiego. Za operację odpowiada szczeciński Zakład Wodociągów i Kanalizacji (ZWiK).

Jezioro Głębokie (31 ha powierzchni; 751 tys. m sześc. pojemności) to zbiornik bezodpływowy w Szczecinie, zasilany głównie przez wody opadowe i podziemne. W akwenie, przy wysokich temperaturach, jak ubiegłego lata, widoczny jest jednak znaczny ubytek wody. Pompowanie z Gunicy odbywa się co roku. Rurociąg, który to umożliwia, ma około 8 km długości oraz średnicę 400 mm. Zasilany jest pompą o mocy 55 kW oraz wydajności 300 m sześc./godz. Instalacja zaczyna się w okolicach Tanowa.
Źródło: ZWiK w Szczecinie
Od początku roku ZWiK pompuje 6,9 tys. m sześc. na dobę. Szacuje się, że, jeśli warunki na to pozwolą, do końca marca lustro wody w zbiorniku podniesie się o 80–90 cm.
Prace prowadzone są zgodnie z pozwoleniem wodno-prawnym, w którym zapisano szereg obostrzeń. Jedno z nich dotyczy terminu – pompowanie może odbywać się tylko w okresie 1 listopada–koniec marca, kiedy w rzece jest wystarczająca ilość wody (w zeszłym roku przepompowano 200 tys. m sześc.).
Przeczytaj także: Warszawa przebuduje rzekę. „Inwestycje te muszą być realizowane”

Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.