Sprawdza się on w małych miejscowościach i gminach na obszarach wiejskich, gdzie występuje problem oczyszczania nieczystości ze zbiorników bezodpływowych lub zmiennym ich natężeniem (np. podczas wakacji).

W regionie Wyśmierzyc znaczną część nieczystości stanowią ścieki dowożone taborem asenizacyjnym, o bardzo wysokim stężeniu zanieczyszczeń. Ze względu na ograniczenia i spore koszty tradycyjnych oczyszczalni, zdecydowaliśmy się na nowoczesne, ekonomiczne oraz przyjazne dla środowiska rozwiązanie w postaci oczyszczalni naturalnej. Jej wydajność, sięga 90 m³ ścieków na dobę, zapewniając przy tym ochronę środowiska naturalnego Doliny rzeki Pilicy – powiedziała burmistrz Wyśmierzyc, Małgorzata Zajączkowska.

Naturalne oczyszczalnie ścieków, zwane też oczyszczalniami pasywnymi lub hydrofitowymi, popularne w wielu krajach Europy. Nie generują nieprzyjemnych zapachów, eksploatacja jest prosta i nie wymaga nakładów finansowych na serwis maszyn czy koszty energii. Sprawdzają się w miejscach z populacją do 2 tys. mieszkańców, gdzie część ścieków pochodzi z przydomowych szamb. Radzą sobie ze zmieniającą się sezonowo liczbą ludności, powstają też np. przy hotelach, polach kampingowych czy stadninach położonych z dala od sieci kanalizacyjnej. Łatwo je rozbudowywać.

Naturalne oczyszczalnie ścieków to rozwiązanie proste w użytkowaniu, które nie wymaga do obsługi wyspecjalizowanych pracowników. Dodatkową korzyścią są niskie koszty eksploatacji: jak niewielkie zużycie prądu, brak konieczności stosowania chemikaliów czy mniej urządzeń wymagających serwisu skomentował Łukasz Rodek z RDLS, spółki spin-off Uniwersytetu Warszawskiego, która zrealizowała projekt.

Podstawą działania naturalnych oczyszczalni ścieków są filtry – wykopane w ziemi niecki o powierzchni kilkuset metrów kwadratowych, wyłożone folią zapewniającą szczelność instalacji. Filtry wypełnia kruszywo, na którym rozwija się biofilm. Tworzące go mikroorganizmy wykorzystują ścieki jako źródła węgla, a tym samym je oczyszczają – czytamy w komunikacie. Obiekty zajmują około 1 ha na 2 tys. osób, ale dzięki temu przyjmują duże ilości nieczystości. Nie ma też problemu ich przelewania się.

Nowa oczyszczalnia zastąpiła starą, działającą od niemal 20 lat. Koszt zadania wyniósł 9,95 mln zł.

Przeczytaj także: Bielsko-Biała. Powstanie oczyszczalnia i sieć kanalizacyjna. Pozyskano wielkie środki