Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji (PWiK) w Obornikach współpracuje z naukowcami Uniwersytetu Jagiellońskiego (UJ) wdrażając innowacyjną metodę oczyszczania ścieków opracowaną na tej uczelni.

W lutym 2025 r. PWiK Oborniki rozpoczęło współpracę z naukowcami Uniwersytetu Jagiellońskiego dotyczącą innowacyjnej biologicznej metody oczyszczania ścieków opracowanej na tej uczelni.
Naukowcy z Zespołu Ekosystemów Wodnych Instytutu Nauk o Środowisku UJ opracowali preparat zawierający żywe wrotki Lecane inermis regulujące populację bakterii nitkowatych odpowiedzialnych za puchnięcie osadu czynnego. Jego skuteczność potwierdzono w licznych testach laboratoryjnych i pilotażowych.
Teraz pierwsze wrotki Lecane inermis zaszczepiono w obornickiej oczyszczalni ścieków. Do komór biologicznych obiektu wlano 32 litry preparatu o zagęszczeniu 2400 osobników/mL, co daje początkowe stężenie około 0,01 wrotka na mililitr. W warunkach stabilnej temperatury, odpowiedniego poziomu tlenu i wieku osadu populacja zwiększy się do 200 osobników/ml po miesiącu. Taki poziom ma być odpowiedni do skutecznej kontroli bakterii nitkowatych.
Już pierwszego dnia zauważono naturalnie występujące wrotki Lecane, co może przyspieszyć biologiczną stabilizacją osadu czynnego. Aktualnie trwają przygotowania do podania kolejnych dawek, będą stopniowo zaszczepiane w osadzie. Na bieżąco jest monitorowany indeks objętościowy osadu (wskaźnik SVI) informujący o jego właściwościach sedymentacyjnych.
Przedsięwzięcie jest częścią szerszej współpracy PWiK z UJ, która ma na celu wdrażanie biologicznych, ekologicznych i efektywnych technologii w oczyszczaniu ścieków.
Przeczytaj także: Małopolska: 9 mln zł na rozwój infrastruktury wod-kan w czterech gminach

Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.