Miejskie Przedsiębiorstwo Wodociągów i Kanalizacji (MPWiK) w Lublinie wraz z miastem Równe na Ukrainie będzie prowadzić wspólny projekt związany z poprawą gospodarki ściekowej. To element programu Interreg NEXT Polska-Ukraina 2021–2027.
Lublin. Fot. Aleksander/Adobe Stock
W Równem planowana jest przebudowa kanalizacji na wody deszczowe i roztopowe w rejonie ulic Chornovola, Drahomanov, Zamkova z odprowadzeniem do rzeki Ustia w rejonie stadionu Avangard. W Lublinie wybudowana zostanie kanalizacja sanitarna i sieć wodociągowa przy ulicach Goździkowej, bocznej Goździkowej, Kosynierów, Ziemiańskiej oraz kanalizacja sanitarna przy ul. Jaskółczej.
Wartość projektu to 2,6 mln euro, z czego polska i ukraińska część wynosi po około 1,3 mln euro. Dofinansowanie z Unii Europejskiej wyniesie 2,4 mln euro (90%). Projekt jest na etapie procedur przetargowych. Główne cele to:
- promowanie zrównoważonego zarządzania zasobami wodnymi
- stworzenie warunków dostępu do czystej wody dla dorzecza transgranicznego
- poprawa stanu sanitarno-epidemiologicznego zasobów wodnych.
6 listopada strony wymieniły się umowami. Zakończenie działań w ramach projektu przewidziane jest na wrzesień 2026 r.
Fot. MPWiK w Lublinie
Komentarze
Krzysztof Żuk, prezydent Lublina: Jesteśmy jako Lublin zaangażowani w budowanie wsparcia dla Ukrainy w wielu wymiarach, a Równe jest dla nas miastem szczególnym. Bardzo się cieszę, że do tych wielu form pomocy, wsparcia możemy dołączyć aktywność inwestycyjną, wymianę dobrych praktyk branżowych i czerpanie wzajemnych korzyści ze współpracy.
Viktor Shakyrzian, mer miasta Równe: Jesteśmy ogromnie wdzięczni Lublinowi i jego mieszkańcom za wsparcie dla naszych obywateli, którzy uciekali przed wojną. Teraz nasza współpraca może się rozwijać i to jest dla mnie powód do radości i dumy.
Artur Szymczyk, prezes MPWiK w Lublinie: Moim marzeniem i wyzwaniem równocześnie było wspólne działanie z miastami partnerskimi na konkretnych płaszczyznach inwestycyjnych, dla dobra naszych małych ojczyzn. I to się właśnie teraz dzieje.
Przeczytaj także: Lublin. Jeden kolektor, dwie średnice, 12 odcinków
Foto, video, animacje 3D, VR
Twój partner w multimediach.
Sprawdź naszą ofertę!
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.