• Partner portalu
  • Partner portalu
  • Partner portalu
Partnerzy portalu

Spoza Rosji będziemy sprowadzać tyle gazu, ile wynosi obecnie roczne zużycie?

Opublikowano: 16-05-2018 Źródło: Gaz-System

Rozbudowa Terminalu LNG w Świnoujściu oraz budowa połączenia gazowego Baltic Pipe to kluczowe inwestycje dla bezpieczeństwa energetycznego Polski. Zapewnią naszej gospodarce nowe źródła dostaw gazu ziemnego i przyczynią się do wzrostu konkurencyjności rynku tego surowca w naszym kraju – powiedział Paweł Jakubowski, prezes spółki Polskie LNG z grupy kapitałowej Gaz-System, podczas panelu „Gaz z USA w Europie” w trakcie Europejskiego Kongresu Gospodarczego w Katowicach.


Terminal LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu. Fot. Gaz-System Terminal LNG im. Prezydenta Lecha Kaczyńskiego w Świnoujściu. Fot. Gaz-System

Paweł Jakubowski przypomniał, że rozbudowa terminalu w Świnoujściu będzie polegać na: rozbudowie regazyfikatorów SCV o kolejne jednostki, budowie drugiego nabrzeża oraz trzeciego zbiornika LNG (skroplony gaz ziemny), a także budowie bocznicy kolejowej wraz z infrastrukturą przeładunkową.

Dzięki realizacji tej inwestycji będzie możliwe dostarczenie gazu do miejsc, gdzie sieć przesyłowa i dystrybucyjna jest słabo rozwinięta. Do tego surowiec będzie trafiać do mniejszych terminali działających w obrębie Morza Bałtyckiego. Paweł Jakubowski zaznaczył, że nowe połączenia infrastrukturalne sprawią, że Polska stanie się ważnym krajem przesyłowym, otwartym na dostawców gazu nie tylko z Unii Europejskiej, ale z całego świata.


W Katowicach rozmawiano także o tym, jak wzrost możliwości dywersyfikacji źródeł dostaw gazu zmieni europejski rynek tego surowca.

Strategicznym celem rządu jest zapewnienie możliwości dostaw z alternatywnych do rosyjskiego źródeł gazu. Dzięki realizacji projektu Baltic Pipe nastąpi strategiczne przestawienie kierunku jego przesyłu z osi wschód–zachód na północ–południe. Dodatkowe możliwości w zakresie dywersyfikacji źródeł dostaw surowca stworzy planowana rozbudowa istniejącego już terminalu LNG w Świnoujściu. Dzięki tym inwestycjom, najpóźniej w 2022 r., będziemy mieli infrastrukturę gotową do tego, aby dostarczać gaz z kierunków innych niż obecnie dominujący – powiedział Piotr Naimski, pełnomocnik rządu ds. strategicznej infrastruktury energetycznej.

Piotr Naimski podkreślił, że dzięki wybudowaniu gazoportu i wraz z uruchomieniem Baltic Pipe Polska będzie mogła sprowadzić spoza Rosji 17 mld m3 gazu rocznie, czyli tyle ile obecnie wynosi roczne zużycie.

Baltic Pipe. Źródło: Gaz-System Baltic Pipe. Źródło: Gaz-System

Gazociąg Baltic Pipe ma mieć od 260 do 310 km długości, umożliwi przesył gazu z Norweskiego Szelfu Kontynentalnego na rynek duński i polski, a także na rynki sąsiednie.

Zadaniem spółki Polskie LNG jest budowa i eksploatacja terminalu skroplonego gazu ziemnego w Świnoujściu, który stanowi podstawę gazoportu.

Przeczytaj także. Baltic Pipe: ostateczną trasę poznamy w czerwcu

Foto, video, animacje 3D, VR

Twój partner w multimediach.

Sprawdź naszą ofertę!