Posłowie partii Nowoczesna opracują projekt nowelizacji ustawy o elektrowniach wiatrowych. Jakie zmiany zostaną wprowadzone?
Fot. Pixabay
Wśród zmian, które ma zaproponować Nowoczesna wymienić należy wprowadzenie możliwości uzyskania decyzji o warunkach zabudowy dla małych przedsięwzięć energetyki wiatrowej, składających się z maksymalnie trzech wiatraków o mocy nie większej niż 60MW, których przyłączenie do sieci nie będzie realizowane na napięciu wyższym niż 40kV.
Dodatkowo zmianie moją ulec zasady określania odległości od zabudowy, mają one być uzależnione od maksymalnej mocy akustycznej, z jaką będzie pracować elektrownia, a także uwzględniać poziom ochrony akustycznej okolicznych terenów.
Rozszerzony ma być zakres terenów, które podlegać będą ochronie akustycznej. Wśród nich znaleźć się mają obszary, na których przebywają dzieci i młodzież, miejsca, w których zlokalizowane są domy opieki społecznej, szpitale czy uzdrowiska.
Nowelizacja ma ponadto wprowadzić zapis, zgodnie z którym w miejscowych planach zagospodarowania przestrzennego określana byłaby maksymalna całkowita wysokość elektrowni, maksymalny emitowany przez nie hałas.
Nowoczesna chce także usunąć z obecnej ustawy zapis mówiący o utracie mocy wydanych przed dniem wejścia w życie ustawy pozwoleń na budowę dla elektrowni wiatrowych, co do których w terminie 3 lat od dnia wejścia w życie ustawa nie zostanie wydane pozwolenie na użytkowanie.
W tym celu zorganizowane zostały konsultacje społeczne, które mają na celu dyskusję oraz wypracowanie projektu zmian tzw. ustawy wiatrakowej. Do udziału w debacie na ten temat zaproszeni zostali m.in. eksperci, samorządowcy, przedsiębiorcy działających w branży wiatrowej, organizacje gospodarcze i stowarzyszenia.
Projekt nowelizacji w najbliższym czasie ma trafić do Sejmu.
Przeczytaj również: "Jak mocno wieje na Bałtyku? Sprawdzą warunki dla farmy Baltica"
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.