Projekt WEDEW (zrealizowany przez Skysource/Skywater Alliance) – energetycznie efektywna technologia zbierania świeżej wody pitnej z powietrza – w zamkniętym kontenerze wytwarza sztuczne chmury, z których… pada deszcz.
Sztuczne chmury zamknięto w kontenerze. Fot. Facebook
Dzięki temu projektowi każdego dnia można wygenerować 2 tys. litrów wody. W jaki sposób? Poprzez połączenie zimnego i ciepłego powietrza, które prowadzi do kondensacji pary wodnej – tak jak dzieje się to w przypadku naturalnych chmur.
Rzut oka na aparaturę. Fot. Facebook
System może być wykorzystywany na terenach, na których notowany jest deficyt wody bądź też istnieje problem z jej jakością. Nie jest to jedyna taka technologia, jednak do tej pory podobne projekty charakteryzowały się wysoką emisją dwutlenku węgla. Ten pomysł wręcz przeciwnie – został nawet wyróżniony nagrodą Water Abundance XPRIZE, za wykorzystanie rozwiązania efektywnego energetycznie. Nagroda miała przypaść zespołowi, któremu uda się zebrać co najmniej 2 tys. litrów wody z atmosfery przy wykorzystaniu jedynie odnawialnych źródeł energii (OZE). Dodatkowym wyzwaniem było ustawienie progu kosztów na poziomie 2 centów (około 7 gr) za litr. Projekt WEDEW spełnił te wymagania z naddatkiem – nie tylko nie emituje CO2, ale przyczynia się do jego redukcji.
Według zapewnień twórców, urządzenie może działać w każdym klimacie.
W atmosferze istnieje więcej świeżej wody niż we wszystkich rzekach na Ziemi, a jednak do tej pory nie udaje nam się czerpać z tych zasobów – komentuje Skysource/Skywater Alliance.
Przeczytaj także: Kraje najbardziej zagrożone deficytem wody
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.