Jastrzębska Spółka Węglowa (JSW) zamierza produkować paliwa syntetyczne. Produkcja ma opierać się na współpracy JSW oraz JSW Innowacje z międzynarodowym koncernem Sasol.
JSW chce produkować paliwa syntetyczne. Fot. JSW
Sasol to południowoafrykański i międzynarodowy koncern z rocznymi obrotami sięgającymi około 15 mld USD. Posiada osiem kopalń węgla, wydobywających rocznie około 40 mln ton surowca. Większość produkcji przetwarza na paliwa syntetyczne, gaz przemysłowy oraz chemikalia, w tym paliwa (ponad 30 mln baryłek rocznie). Współpraca z JSW ma polegać na transferze nowoczesnych technologii związanych z wykorzystaniem węgla oraz węglopochodnych. Polska delegacja w ostatnim czasie odwiedziła zakład firmy Sasol w Secundzie w RPA – jedyny na świecie komercyjny zakład produkujący paliwa syntetyczne na bazie węgla oraz gaz syntezowy poprzez zgazowanie węgla i reforming gazu ziemnego.
Jak poinformowano, polska strona zapoznała się z procesami technologicznymi do produkcji gazu z węgla kamiennego. Z kolei miejscowej stronie zaprezentowane zostały m.in. zrealizowane przez JSW projekty oparte na innowacyjnych technologiach. Zaplanowano już rewizytę, podczas której ma zostać podpisany dokument o współpracy, dotyczącej głównie produkcji paliw syntetycznych w Polsce, na bazie krajowego węgla.
Przekazaliśmy naszym partnerom informacje na temat planów rozwoju innowacyjnych technologii oraz częściowo już zrealizowanych projektów w zakresie nowych technologii. To m.in. wspólne działania z Instytutem Freinhofera, badania w zakresie separacji wodoru z gazów koksowniczych oraz plany produkcji włókien węglowych ze smoły koksowniczej – mówi, cytowany w komunikacie, Artur Dyczko, zastępca prezesa zarządu JSW ds. strategii i rozwoju.
JSW rozważa budowę na południu Polski zakładu przetwórstwa węgla na paliwa syntetyczne. Polska to idealne miejsce na powstanie zakładu przetwarzającego węgiel na paliwo syntetyczne. Mamy cenne złoża węgla oraz politykę klimatyczną, która wpływa na jego możliwości wykorzystania. Idea produkcji gazu z węgla w Polsce nie jest nowatorska, ale być może dzięki zaangażowaniu JSW uda się ją wdrożyć – choćby pilotażowo. Można by rzec, że polski węgiel uniezależni nas częściowo od Rosji. Powstanie zakładu przerabiającego węgiel na gaz oraz paliwa pozostaje w zgodzie z polską racją stanu. Oczywiście, każda inwestycja w JSW musi być poprzedzona niezbędnymi ekspertyzami dotyczącymi jej opłacalności – dodaje Daniel Ozon, prezes JSW.
Dalszymi pracami mają zająć się grupy robocze, które powstaną po podpisaniu umowy o współpracy.
Koncern Sasol zatrudnia ponad 30 tys. osób w kilkudziesięciu krajach. Jest jedną z największych spółek na giełdzie w Johannesburgu. Jest także notowany na nowojorskiej giełdzie. W skład JSW wchodzą m.in. cztery kopalnie węgla kamiennego: Borynia-Zofiówka-Jastrzębie, Budryk, Knurów-Szczygłowice i Pniówek, w których wydobywany jest węgiel koksowy.
Przeczytaj także: Drony w górnictwie? Amerykanie zainteresowani współpracą z JSW
Konferencje Inżynieria
WIEDZA. BIZNES. ATRAKCJE
Sprawdź najbliższe wydarzenia
Aby dodać komentarz musisz być zalogowany. Przejdź do formularza logowania/rejestracji.