Wprowadzenie nowego prawa wodnego nie przewiduje skokowych podwyżek opłat za pobór wody dla mieszkańców. Pozostaną one na niezmienionym poziomie do 2019 r. Jeżeli zajdzie taka konieczność, to będą one wzrastały stopniowo po wykonaniu analiz społeczno-ekonomicznych. Nowe prawo wprowadza jedynie opłatę stałą w celu racjonalnego wykorzystania zasobów wodnych. Z tego tytułu koszty roczne dla 4-osobowej rodziny wzrosną maksymalnie o 20 zł rocznie – podaje ministerstwo środowisko, cytując Mariusza Gajdę, wiceminister w resorcie.

Prawo wodne: na razie stawki się nie zmienią

Zgodnie z postulatami przedstawicieli różnych sektorów gospodarki planowane wcześniej stawki opłat za pobór wód zostały wielokrotnie zmniejszone – czytamy w oficjalnym komunikacie. Dodano, że stawki opłat za ścieki pozostały na niezmienionym poziomie.

Opłaty za wodę dla przemysłu mają się nie zmienić przynajmniej do 2018 r., a dla mieszkańców do 2019 r.

Po co powstają „Wody Polskie”?

W myśl nowych regulacji prawa wodnego zmiany mają się przyczynić m.in. do poprawy bezpieczeństwa przeciwpowodziowego. Dlatego też utworzone ma być Państwowe Gospodarstwo Wodne „Wody Polskie”, które będzie gospodarować wszystkimi wodami publicznymi. Z założenia ma też służyć bardziej racjonalnemu wydatkowaniu pieniędzy publicznych.

Temat nowego prawa wodnego będzie dyskutowany podczas II Konferencji „Gospodarowanie Wodami Opadowymi i Roztopowymi” GWOR, która w dniach 13-14 września odbędzie się w Zakopanem. Tylko do lipca rejestracja w cenie promocyjnej - skorzystaj już dziś! 

Przeczytaj także: Wody opadowe i roztopowe. Jak nimi gospodarować?